avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Sunt nascut in 09 1952 si am 32 de ani jumatate cotizati din care 24 de ani si 3 luni in grupa a II. am facut armata 1 an si 4 luni. Va rog frumos sa-mi spuneti, daca se poate, cand pot iesii la pensie.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:26, 8 Ianuarie 2011
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Septembrie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Septembrie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
Virginia Radu
Limita de varsta la 59 ani si 6 luni,daca indepliniti si conditia de stagiu de 35 de ani.Reducerea varstei standard cu 5 ani si 6 luni din 65,pentru 24 ani in grupa II-a.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie anticipata sau limita de virsta nicolaemastalos nicolaemastalos am 53 ani sint nascut in 2-11-1958 am lucrat din anul 1976-05 pina in 2010-02dintre care 15 ani grupa 1, 9 ani grupa 2 , 5 ani grupa speciala restul sint fara ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare pricopan01 pricopan01 M-am nascut in anul 1959, luna ianuarie.Lucrez din anul 1980. Am lucrat 20ani si 10 luni in grupa I-a de munca. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona. (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata leed_zeppelin leed_zeppelin buna ziua, sunt nascut in anul 1952,lucrez din septembrie 1971 in aceeasi unitate,fara intrerupere (7 ani in gr.II-a de munca iar restul gr.III-a.) As dori sa ... (vezi toată discuția)