Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilierul juridic poate fi actionar intr-o societate?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilierul juridic poate fi actionar intr-o societate?

cine ma poate ajuta cu un raspuns? eu nu am gasit nicaieri scriu negru pe alb daca se poate sau nu.este adevarat sunt cateva functii care nu sunt compatibile cu aceasta meserie(am gasit in lg 514 a cosilierilor)dar nimic mai mult.
va multumesc
Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:
a) calitatea de avocat;
b) activităţile care lezează demnitatea şi independenţa profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în străinătate;
d) funcţia şi activitatea de administrator sau lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare şi lichidare judiciară;
e) activitatea publicistică salarizată;
f) alte incompatibilităţi prevăzute de lege sau rezultate din conflict de interese, în condiţiile legii.

Eu cred ca poate fi actionar intr-o societate comerciala.....chiar cunosc in practica un asemenea caz.
Intrucat nu exista interdictie expresa, poate fi actionar ( S.A.; S.C.A.) sau asociat( S.R.L.; S.C.S.).
In anumite conditii poate fi si administrator de S.C.
Textul legal il ai prin grija lui elis.
beldeanioan, utilizator
Va multumesc din suflet pentru ajutorul acordat.Acum m-am lamurit, banuiam ca se poate dar mai voiam si parerea altor persoane.va multumesc inca o data
asta ar insemna ca nu poti activa in domeniul universitar ???
exista o incompatibilitate intre profesia de consilier juridic si cea de de asistent universitar?
va multumesc
cosmin2008 a scris:

asta ar insemna ca nu poti activa in domeniul universitar ???
exista o incompatibilitate intre profesia de consilier juridic si cea de de asistent universitar?
va multumesc

elis a prezentat foarte bine partea din statut cu incompatibilitatile; daca in universitati predau avocati si judecatori, nu pot activa consilierii juridici?