avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilierul juridic poate fi actionar intr-o societate?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilierul juridic poate fi actionar intr-o societate?

cine ma poate ajuta cu un raspuns? eu nu am gasit nicaieri scriu negru pe alb daca se poate sau nu.este adevarat sunt cateva functii care nu sunt compatibile cu aceasta meserie(am gasit in lg 514 a cosilierilor)dar nimic mai mult.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters15514 , utilizator 10:06, 3 Aprilie 2008
Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:
a) calitatea de avocat;
b) activităţile care lezează demnitatea şi independenţa profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în străinătate;
d) funcţia şi activitatea de administrator sau lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare şi lichidare judiciară;
e) activitatea publicistică salarizată;
f) alte incompatibilităţi prevăzute de lege sau rezultate din conflict de interese, în condiţiile legii.

Eu cred ca poate fi actionar intr-o societate comerciala.....chiar cunosc in practica un asemenea caz.
Intrucat nu exista interdictie expresa, poate fi actionar ( S.A.; S.C.A.) sau asociat( S.R.L.; S.C.S.).
In anumite conditii poate fi si administrator de S.C.
Textul legal il ai prin grija lui elis.
Ultima modificare: Duminică, 30 Martie 2008
beldeanioan, utilizator
Va multumesc din suflet pentru ajutorul acordat.Acum m-am lamurit, banuiam ca se poate dar mai voiam si parerea altor persoane.va multumesc inca o data
asta ar insemna ca nu poti activa in domeniul universitar ???
exista o incompatibilitate intre profesia de consilier juridic si cea de de asistent universitar?
va multumesc
cosmin2008 a scris:

asta ar insemna ca nu poti activa in domeniul universitar ???
exista o incompatibilitate intre profesia de consilier juridic si cea de de asistent universitar?
va multumesc


elis a prezentat foarte bine partea din statut cu incompatibilitatile; daca in universitati predau avocati si judecatori, nu pot activa consilierii juridici?

Alte discuții în legătură

Incompatibilitate consilier juridic - administrator al unei sc? Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G Este incompatibila functia de consilier juridic cea de administrator al unei societati comerciale? Potrivit legii ar fi incompatibilitate, dar conform ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic - cumul cu alta functie iancu123 iancu123 functia de consilier juridic , se poate cumula si cu o alta functie in cadrul aceleasi companii? (vezi toată discuția)
Poate fi cumulata functia de consilier juridic cu cea de asistent ... Alice-Manuela Alice-Manuela Poate fi cumulata functia de consilier juridic cu cea de asistent manager in cadrul aceleiasi societati? Citeam statutul consilierului juridic, Art. 19. ... (vezi toată discuția)