Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere familiala contributii?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere familiala contributii?

Buna ziua, am de curand impreuna cu sotul o intreprindere familiala. Eu sunt in concediu de crestere copil, dar firma la care am fost angajata s-a radiat acum in decembrie. Veniturile realizate (doar de sot, eu sunt doar scriptic trecuta) nu sunt lunare. Este artist plastic si nu vinde mereu. In aceste conditii trebuie sa plateasca contributii? Din cate am citit eu, daca veniturile nu sunt lunare, nu ar trebui sau am inteles gresit? Daca ma puteti ajuta cu un raspuns cat mai curand v-as fi profund recunoscatoare. La multi ani pe noul an!
Sotul dvs. este obligat la plata contributiilor lunare privind CASS (fond sanatate), conform deciziei de impunere de la AFP si la plata impozitului pe profit, conform declaratiei estimative de venituri ( sau a deciziei de impunere din anul precedent).
Dvs. nu aveti nici o contributie si nici o obligatie.

:luck: