avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Denumire document juridic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Denumire document juridic

Am actionat in judecata o persoana si am castigat in prima faza, judecatoria a emis sentinta in favoarea mea . Parata a declarat recurs , motiv pentru care si eu doresc sa mai depun dovezi in favoarea mea pentru a contracara apararea ei .

Cum se numeste juridic documentul pe care doresc a-l depune la registratura judecatoriei : cerere. intampinare ???

Multumesc
Cel mai recent răspuns: casanova , utilizator 19:02, 10 Ianuarie 2011
Pentru aparare dv formulati intampinare .Este un act procedural prin care formulati exceptii,aparari cu dovezi,Se intocmeste cate un exemplar pt parati si unul pt instanta de judecata 115 -118 cpc.
trebuie sa stiti ca in recurs nu puteti sa cereti mai mult decat s-a cerut in fond..............si nu se pot aduce alte dovezi................
Rectificare; dovezile sa fie inscrisuri noi
intampinare
casanova a scris:

Am actionat in judecata o persoana si am castigat in prima faza, judecatoria a emis sentinta in favoarea mea . Parata a declarat recurs , motiv pentru care si eu doresc sa mai depun dovezi in favoarea mea pentru a contracara apararea ei .

Cum se numeste juridic documentul pe care doresc a-l depune la registratura judecatoriei : cerere. intampinare ???

Multumesc


În art.308 alin.2 C.proc.civ. se prevede că intimatul este obligat să depună întâmpinare cu cel puţin 5 zile înainte de termenul de judecată. Nedepunerea întâmpinării în acest termen atrage sancţiunea decăderii, în condiţiile art.103 C.proc.civ.

Alte discuții în legătură

Termen intampinare la recurs? pirina pirina am castigat un proces pe fond, paratul a depus recurs, am vazut acest lucru pe portalul tribunalului.Avocatul meu este plecat din tara si nu pot lua legatura ... (vezi toată discuția)
Intampinare la recurs-litigiu de munca ContSters158160 ContSters158160 Intampinarea la recurs este obligatorie?Ma poate ajuta cineva cu niste idei cam cum ar trebui sa sune?Care este termenul in care trebuie sa o depun? (vezi toată discuția)
Este intampinarea obligatorie? tinus tinus Buna ziua,in cursul anului 2012 am dat in judecata statul prin a.f.p pentru recuperarea taxei de poluare,iar prima faza ,in fond, am castigat ,iar in luna ... (vezi toată discuția)