Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Denumire document juridic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Denumire document juridic

Am actionat in judecata o persoana si am castigat in prima faza, judecatoria a emis sentinta in favoarea mea . Parata a declarat recurs , motiv pentru care si eu doresc sa mai depun dovezi in favoarea mea pentru a contracara apararea ei .

Cum se numeste juridic documentul pe care doresc a-l depune la registratura judecatoriei : cerere. intampinare ???

Multumesc
Pentru aparare dv formulati intampinare .Este un act procedural prin care formulati exceptii,aparari cu dovezi,Se intocmeste cate un exemplar pt parati si unul pt instanta de judecata 115 -118 cpc.
trebuie sa stiti ca in recurs nu puteti sa cereti mai mult decat s-a cerut in fond..............si nu se pot aduce alte dovezi................
Rectificare; dovezile sa fie inscrisuri noi
intampinare
casanova a scris:

Am actionat in judecata o persoana si am castigat in prima faza, judecatoria a emis sentinta in favoarea mea . Parata a declarat recurs , motiv pentru care si eu doresc sa mai depun dovezi in favoarea mea pentru a contracara apararea ei .

Cum se numeste juridic documentul pe care doresc a-l depune la registratura judecatoriei : cerere. intampinare ???

Multumesc

În art.308 alin.2 C.proc.civ. se prevede că intimatul este obligat să depună întâmpinare cu cel puţin 5 zile înainte de termenul de judecată. Nedepunerea întâmpinării în acest termen atrage sancţiunea decăderii, în condiţiile art.103 C.proc.civ.