avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cum se calculeaza indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cum se calculeaza indemnizatia de crestere a copilului

Copilul s-a nascut in ianuarie , as vrea sa stiu care este modulul de calcul al indemnizatiei.
Cel mai recent răspuns: Ioana Burja , Consilier juridic 10:42, 10 Ianuarie 2011
Ordonanta de Urgenta nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunară pentru cresterea copiilor a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 830, din 10 decembrie 2010.

ART. 1
Prevederile art. 2-29 reglementeaza drepturile care se acorda persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 ianuarie 2011, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data.
ART. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.
(3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. b) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei.
(4) Pentru copilul cu handicap concediul pentru cresterea copilului se acorda pana la implinirea de catre acesta a varstei de 3 ani, iar indemnizatia aferenta se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Variante concediu de maternitate cvv1974 cvv1974 va rog ,daca se poate,sa ma lamuriti care sunt variantele legale pentru ,,faimoasa,,indemnizatie de crestere a copilului .....dupa care sa ma pot ghida ... (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului in 2011-2012 si legislatia aplicabila bogdan_andrei_s bogdan_andrei_s buna ziua.as dori si eu sa stiu care este noua lege privind indemnizatia de crestere copil in prezent.sotia mea va naste in ianuarie 2012 si vroiam sa stiu ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil mela2008 mela2008 Care este legea prin care s-au votat cele doua variante privind indemnizatia pentru cresterea copilulul? Plafoanele maxime sunt 3400 lei respectiv 1200 lei, ... (vezi toată discuția)