Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegare, detasare sau munca temporara?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegare, detasare sau munca temporara?

Buna seara!

Lucrez la o societate care este parte a unui grup din Italia.
Cei din Italia au contracte cu diverse santiere din europa, iar noi ne ocupam strict de angajati.
Mai exact trimitem pe santiere in baza unei "informari de detasare" muncitori calificati sau necalificati. eu ma ocup strict de HR, sunt noua aici si este prima oara cand ma confrunt cu asa ceva.
Ce imi este clar este ca modalitatea in care trimitem de 3 ani de zile personal sa munceasca pe santierele de afara este total eronata si ilegala, insa nimeni de la ITM, emigrari etc nu a fost in stare sa-mi dea un raspuns clar!
Mai detaliat, incheiem contracte determinate de 1 an ii pastram ca angajati aici pana ne cer cei de afara personal.
Acestia pleaca 4 luni iar apoi 10 zile le au fara plata, pot veni acasa, urmand ca dupa aceste 10 zile sa revina pe santier alte 4 luni si tot asa.
Pe contracte au majoritatea minim pe economie iar acolo sunt platiti/ora in euro ca si DIURNA spun ei.
Inca o precizare este ca santierele nu-i accepta sa inceapa munca fara formularul A1 (fostul 101) de la casa de pensii.
Noi platim integral atat salariul cat si "diurna", transportul, cazarea si masa.
Administratorul (italian fiind) m-a insarcinat sa gasesc o modalitate legala pt. ceea ce facem noi si nu stiu de unde sa incep.
Delegarea presupune un nr de 60 de zile cu inca 60 prelungire cu acordul partilor.
Detasarea...presupune ca trece la alt angajator si noi ar trebui sa-i suspendam contractul, lucru pe care nu-l facem pt ca el continua sa lucreze pentru noi.
Despre munca temporara nu stiu mare lucru.
Ce ma sfatuiti?

Multumesc!
Bianca Radulescu, Consultant resurse umane
Daca mai sunteti interesata de subiect:
Formularul E 101 emis pana la data de 1 mai 2010, respectiv documentul portabil A1, emis ulterior acestei date, de catre o institutie competenta dintr-un stat membru, al UE, atesta faptul ca, pe perioada inscrisa in formular, legislatia de securitate sociala aplicabila titularului acestuia este legislatia in vigoare pe care o aplica acea institutie.

In perioada inscrisa in formular angajatorul lucratorului detasat achita contributiile sociale in statul de trimitere (statul in care a fost emis documentul A1), iar lucratorul respectiv justifica neplata acestor contributii in statul in care lucreaza temporar sau partial prin prezentarea, la solicitarea organelor de control din acel stat, a formularului mentionat.

In vederea emiterii certificatului de atestare a legislatiei aplicabile (documentul A1), angajatorul trebuie sa prezinte documente din care sa reiasa ca desfasoara activitati semnificative in Romania specifice domeniului sau profesional, ca cifra sa de afaceri in Romania constituie cel putin 25% din cifra totala de afaceri inregistrata in cursul ultimilor 2 ani, ca ponderea personalului ramas in tara in perioada de detasare a unora dintre salariatii societatii este de circa 50% din numarul total de angajati ai firmei, ca angajatorul nu are datorii la bugetul consolidat de stat, la data solicitarii formularului, fapt demonstrat prin prezentarea certificatului de atestare fiscala, eliberat de Agentia Nationala de Administrare Fiscala (original), etc.

Daca intruniti conditiile mentionate mai sus, va puteti adresa CNPAS in vederea emiterii documentului portabil A1.

In situatia in care nu indepliniti conditiile pentru a obtine acest formular su nu il solicitati va vor fi aplicabile dispozitiile art. 11(3) din Regulamentul 883/2004, potrivit regulii generale a asigurarii conform legislatiei statului in care se desfasoara activitatea.

REGULAMENTUL (CE) NR. 883/2004 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN Ș I AL CONSILIULUI
din 29 aprilie 2004
privind coordonarea sistemelor de securitate socială

Articolul 11
Reguli generale
(1) Persoanele cărora li se aplică prezentul regulament sunt supuse legislației unui singur stat membru. Această legislație se stabileste în conformitate cu prezentul titlu.
(2) În aplicarea prezentului titlu, persoanele cărora li se acordă o prestație în numerar ca urmare sau ca o consecință a desfăsurării unei activități salariate sau independente se consideră că desfăsoară activitatea menționată. Această dispoziție nu se aplică încazul pensiei de invaliditate, pentru limită de vârstă sau de urmas, sau al indemnizațiilor pentru accidente de muncă, boli profesionale sau al prestațiilor de boală în numerar, care acoperă tratamentul pentru o perioadă nelimitată.
(3) Sub rezerva articolelor 12-16:
(a) persoana care desfăsoară o activitate salariată sau independentă într-un stat membru se supune legislației din statul membru respectiv;
(b) funcționarii se supun legislației din statul membru de care aparține administrația ai căror salariați sunt;
(c) persoana care beneficiază de ajutor de somaj în conformitate cu articolul 65, în temeiul legislației statului membru de resedință, se supune legislației statului membru respectiv;
(d) persoana convocată sau concentrată pentru îndeplinirea obligațiilor militare sau efectuarea serviciului civil într-un stat membru se supune legislației statului membru respectiv;
(e) orice altă persoană căreia nu i se aplică literele (a)-(d) se supune legislației statului membru de resedință, fără a se aduce atingere altor dispoziții din prezentul regulament, care îi garantează prestații în temeiul legislației unuia sau mai multor state membre.

Bianca R a scris:

Buna seara!

Lucrez la o societate care este parte a unui grup din Italia.
Cei din Italia au contracte cu diverse santiere din europa, iar noi ne ocupam strict de angajati.
Mai exact trimitem pe santiere in baza unei "informari de detasare" muncitori calificati sau necalificati. eu ma ocup strict de HR, sunt noua aici si este prima oara cand ma confrunt cu asa ceva.
Ce imi este clar este ca modalitatea in care trimitem de 3 ani de zile personal sa munceasca pe santierele de afara este total eronata si ilegala, insa nimeni de la ITM, emigrari etc nu a fost in stare sa-mi dea un raspuns clar!
Mai detaliat, incheiem contracte determinate de 1 an ii pastram ca angajati aici pana ne cer cei de afara personal.
Acestia pleaca 4 luni iar apoi 10 zile le au fara plata, pot veni acasa, urmand ca dupa aceste 10 zile sa revina pe santier alte 4 luni si tot asa.
Pe contracte au majoritatea minim pe economie iar acolo sunt platiti/ora in euro ca si DIURNA spun ei.
Inca o precizare este ca santierele nu-i accepta sa inceapa munca fara formularul A1 (fostul 101) de la casa de pensii.
Noi platim integral atat salariul cat si "diurna", transportul, cazarea si masa.
Administratorul (italian fiind) m-a insarcinat sa gasesc o modalitate legala pt. ceea ce facem noi si nu stiu de unde sa incep.
Delegarea presupune un nr de 60 de zile cu inca 60 prelungire cu acordul partilor.
Detasarea...presupune ca trece la alt angajator si noi ar trebui sa-i suspendam contractul, lucru pe care nu-l facem pt ca el continua sa lucreze pentru noi.
Despre munca temporara nu stiu mare lucru.
Ce ma sfatuiti?

Multumesc!

Buna seara,
sunt curios (caut raspuns la un caz similar; alta tara , alt domeniu de activitate) ce solutie ati gasit/adoptat la cazul cu care v-ati confruntat (mai sus indicat) avand in vedere faptul ca ati primit (cel putin in sectiunea aceasta; presupun ca ati cerut sfaturi si in alta parte) raspuns la o parte din ceea ce va interesa doar 2 luni mai tarziu.
Detasare, delegare sau agent de munca temporara - care solutie este mai avantajoasa?

Multumesc.