Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Corectia sumelor platite eronat - ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Corectia sumelor platite eronat - ANAF

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot repara o greseala efectuata prin ghiseul virtual (in 2010).
Am achitat eronat o suma de bani (regularizarea impozitului pe venit) intr-un cont, din cadrul Administratiei Finantelor Publice -sector 3, in contul impozitului pe venituri din activitati independente, cod natura debit 51 si nu in contul de regularizari, cod natura debit 63. Acest lucru l-am aflat abia acum, la plata impozitului pe 2010 .
Eu nu sunt in Bucuresti pentru o perioada de timp si am rugat in scris Administratia Finantelor Publice -sector 3 , prezentand dovada de plata prin ghiseul virtual, sa-mi rezolve ei transferul dintr-un cont in altul. M-au gasit in baza de date, ca am platit (acele conturi de mai sus obtinandu-le de la ei), dar mi-au raspuns ca trebuie sa ma prezint personal la sediul administratiei pentru a se face corectia necesara.
Nu se poate rezolva aceasta problema totusi online? Va rog, dati-mi o solutie, deoarece in toata aceasta perioada s-au adunat penalizari, cu toate ca eu am efectuat plata din apr.2010.
Va multumesc, anticipat!
28lacra, utilizator
daca faceti cerere sa va compenseze intre impozite veti plati majorari in mod sigur la debitul neachitat
e ca si cum ati plati acolo in data depunerii cererii
doar daca inspectorul de acolo face compensare cu data de atunci nu va mai calculeaza majorari
putin probabil pentru ca au calculat majorari si le-au instituit
imposibil sa nu fi primit nici o hartie de atunci si pana acum
Nu m-au instiintat. Daca nu intrebam eu cat de sigura e plata prin ghiseul virtual,nu aflam ca banii au intrat in alt cont.
faceti o adresa la compartimentul lor de asistenta sa va ajute
de fapt la asistenta anaf, direct pe site
poate asa mai rezolvati ceva
prin asistenta am aflat tot ce am expus.
Situatia dvoastra se rezolva pe baza unei cereri depuse de dvoastra in care explicatii situatia si solicitati compensarea platii in plus la o obligatie (impozit activitati independente) cu suma neachitata la alta oligatie (regularizari). Pina la data depunerii cererii datorati penalitati.
In mod normal, cererea se inregistraza la registratura, dvoastra primind un numar de inregistrare, iar la adresa dvoastra se va primi o adresa de la finante in care se va preciza cum s-a solutionat cererea dvoastra.
Eu consider ca aceasta cerere poate fi trimisa si prin posta cu confirmare de primire (pt a avea si dvoastra dovada trimiterii acestei cereri).