Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de subinchiriere spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de subinchiriere spatiu

Salut!
iN C ONTRACTUL CADRU DE INCHIRIERE SUNT STABILITE ANUMITE CLAUZE...CHIRIASUL SUBINCHIRIAZA LA RANDUL LUI SPATIUL( cu acordul proprietarului) devenind LOCATOR PENTRU SUBLOCATARUL SAU. Intrebare:contractul de subinchiriere trebuie sa prevada aceleasi clauze ca si contractul cadru de inchiriere? De exemplu daca in contractul cadru plata chiriei se facea o data la 30 de zile...in contractul de subinchiriere se poate face la 60 de zile?
MA PUTETI AJUTA CU UN SITE SAU CEVA LEGISLATIE UNDE SUNT PREVAZUTE REGULI ALE CONTRACTULUI DE SUBINCHIRIERE? ???
Ramona24, utilizator
Contractul de subinchiriere poate fi incheiat in conditii diferite fata de cel de inchiriere.
Lorena Chirila, Avocat
Doamna lory, contractul de subinchiriere poate fi incheiat in conditii diferite fata de cel de inchiriere, cred ca ati vrut sa scrieti!!?
Asa, dar, daca o clauza care nu e prevazuta in contractul de INCHIRIERE si e prevazuta in SUBINCHIRIERE...?e in regula? Nu se loveste de nulitate subinchirierea?
Ideea e ca actualul locatar nu poate transmite mai multe drepturi decat are el insusi (de pilda sa inchirieze un spatiu de o suprafata mai mare sau, daca in contractul de inchiriere se precizeaza ca spatiul e destinat activitatii de birou, locatarul nu ar putea schimba destinatia spatiului prin contractul de subinchiriere); aceasta conditie fiind indeplinita, in contractul de subinchiriere s-ar putea prevedea o alta chirie decat in cel de inchiriere sau ar putea fi incheiat pe o perioada mai scurta.
Multumesc !!! MA GNDEAM DE EX: LA CLAUZA PRIN CARE LOCATORUL TREBUIE SA REFACTUREZE UTILITATILE SUBLOCATARULUI (CLAUZA CARE NU EXISTA IN CONTRACTUL DE INCHIRIERE!!!
Sau ma gandeam daca Locatorul poate pune pretentii sublocatarului la reparatii minime pt spatiu asa cum el se obliga in contractul de inchiriere fata d e proprietar , iar lui s a -i revina reparatiile capitale ..in raport cu sublocatarul...#-oCOMPLICAT
Si ce parere aveti:in subinchiriere sa denumesc partile:locator si sublocatar sau locatar principal si sublocatar?
Ramona24, utilizator
Daca locatarului i se factureaza utilitatile de catre locator (proprietar) se poate prevedea in contractul de subinchiriere ca sublocatorul va refactura aceste utilitati catre sublocatar.
Si da, fata de sublocatar sublocatorul are toate obligatiile unui locator (atat doar ca atunci cand i se va cere de catre sublocatar sa efectueze reparatii capitale, sublocatorul va cere la randul lui efectuarea acestor reparatii de catre locator).