avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cand se sterg punctele de penalizare?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cand se sterg punctele de penalizare?

Am 12 puncte de penalizare..toate luate pentru depasirea vitezei.
Recet mi-ai ridicat permisul care a fost suspendat timp de 30 de zile pentru ca nu am avut dovada pentru un accident minor.
As vrea sa stiu daca mi s-au sters punctele odata cu suspendarea permisului?
Sau au ramas si se sters la 6 luni?
Am citit in alta parte ca daca punctele ar fi pentru aceeasi fapta..ar fi altfel...
Cel mai recent răspuns: stefan88u , utilizator 16:33, 11 Ianuarie 2011
punctele se sterg la 6 luni, daca nu ati mai savarsit o alta fapta in acest rastimp.
Art.103. - (1) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a) pentru o perioada de 30 de zile, daca titularul permisului de conducere a savârsit contraventii (deci mai multe) care cumuleaza 15 puncte de penalizare;
b. pentru o perioada de 60 de zile, daca titularul permisului de conducere cumuleaza, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce.

(2) În cazul în care conducatorul de autovehicul sau tramvai savârseste, într-un interval de 6 luni de la data restituirii permisului de conducere, din nou, o noua fapta prevazuta la art.100 alin.(3), art.101 alin.(3) si art.102 alin.(3), perioada de suspendare se majoreaza cu înca 30 de zile.

(3) În cazurile prevazute la alin.(1) si (2) hotarârea de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se comunica titularului de catre serviciul politiei rutiere, care are în evidenta contravenientul, în termen de 10 zile de la data constatarii ultimei contraventii.
(4) Punctele de penalizare se anuleaza la împlinirea termenului de 6 luni de la data constatarii contraventiei.


(5) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce anuleaza toate punctele de penalizare acumulate pâna în acel moment.

Dupa cum zice la 5...punctele s-au anulat?
Ti-au luat permisul, ai scapat de punctele penalizare fara discutie.
Sa traiesti:))
Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis auto elena amaricai elena amaricai daca ai permisul suspendat de 2 ori in 6 luni pentru depasire viteza ce se poate intimpla? (vezi toată discuția)
In perioada iunie-decembrie 2022 am acumulat 16 puncte de penalizare. ... Elena Cristina Nitu Elena Cristina Nitu In perioada iunie-decembrie 2022 am acumulat 16 puncte de penalizare. Nu am primit nici o instiintare sa merg sa predau permisul de conducere. Acum, dupa 9 ... (vezi toată discuția)
Puncte penalizare permis rutier. eugenbiziru@yahoo.com eugenbiziru@yahoo.com Punctele de penalizare pe permisul de conducere se cumuleaza pana la 15puncte penalizare. Dupa care permisul se suspenda pe o durata de 90 zile? Pentru ... (vezi toată discuția)