Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... se mai poate intra in somaj dupa ce ai lucrat 2 luni?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

se mai poate intra in somaj dupa ce ai lucrat 2 luni?

am lucrat la o firma 3 ani am intrat in somaj de 9 luni din care am stat 2 dupa care m-am angajat 12 luni am intrat in somaj de 6 luni luna asta se termina somajul si as avea posibilitatea sa ma angajez 2 luni la o firma ,dupa mai pot beneficia de somaj?
legea spune ca trebuie sa avti 12 luni lucrate in ultimele 24 luni.si se pare ca aveti
mona_genes a scris:

legea spune ca trebuie sa avti 12 luni lucrate in ultimele 24 luni.si se pare ca aveti

1. Aveti dreptate dar nu ati mai continuat si cu ultimele prevederi ale Legii 76/2002, asa cum a fost modificata de le 16.12.2010:
Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

(2) Perioadele care reprezinta stagiu de cotizare si care au fost utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj, prevazute la alin. (1), se iau in considerare la stabilirea stagiului de cotizare in functie de care se stabileste perioada pentru care se acorda indemnizatia de somaj si cuantumul acestui drept, prevazut la art. 39.

2. In aceasta situatie@iulia.balan nu mai poate beneficia de indemnizatie de somaj decat dupa 12 luni de activitate cu CIM.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane