Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... cheltuiala deductibila
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

cheltuiala deductibila

Buna ziua,

Am un PFA cu prestari servicii (vand produsele unei firme ca intermediar). Lucrez mult si pe teren, in 10 judete. Firma pt care lucrez a dat masina. Pot sa pun in contabilitate bonurile de combustibil ca cheltuiala deductibila? Am ordinele de deplasare stampilate, foaie de parcurs... (ma refer la anul 2010).

Multumesc.
Da, consumul de carburanti pentru autoturisme se inregistreaza drept cheltuiala, DAR NU DEDUCTIBILA !! Asa scrie in Codul Fiscal...
Faceti contract de comodat pentru masina. Daca aceasta are peste 3500 de kg puteti deduce combustibilul fara probleme.
Dar si in cazul in care masina are sub 3500 de kg puteti intocmi deconturi de cheltuieli si foi de parcurs pentru masinile folosite in transportul de marfuri.
JolieCont, Contabil