Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intrebare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intrebare

Sotul meu a plecat de acasa, aceasta casa nu este a noastra si a socrilor nostrii, dar noi avem buletinul pe aceasta adresa, problema este ca sotul meu are o casa pe numele lui unde locuieste acum singur, eu si copilul ramanand in casa socrilor.
Daca eu as vrea sa divortez as putea sa-l dau la parasirea domiciliului, avand in vedere ca avem un copil minor.
e un motiv de divort faptul ca a parasit domiciliul, scrieti de asta in cererea de divort.
daca nu va ajuta sa-l intretineti pe cel mic, ii puteti cere pensie in instanta si pana la divort
gi-jane2, moderator
Faptul ca a parasit domiciliul comun este motiv sa solicitati desfacerea casatoriei din culpa sotului, desigur in cererea de divort trebuie mentionate toate motivele care au dus la despartirea voastra in fapt.