Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordonanta 13/2010 in 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordonanta 13/2010 in 2011

Ordonanta 13/2010 mai este valabila si in ianuarie 2011? Mai precis, angajatorul care angajeaza someri pe perioada nedeterminata, pe posturi nou create, beneficiaza de scutirea CAS-urile pt 6 luni?
Multumesc
Nu are nici o legatura angajarea unui salariat cu facilitatile acordate prin OUG.
Daca angajatorul doreste sa faca angajari poate sa le faca.
nimeni nu mai angajeaza someri daca nu are nici o facilitate!
Acesta este un lucru fals.
Angajatorii nu angajeaza someri ci persoane calificate sau nu care presteaza o munca platita.
in ziua de azi nu te mai angajeaza nimeni, oricat ai fi de supercalificat!
Voi pe ce planeta traiti?

multumesc oriucm pt raspuns.
Am nevoie de ajutor. In decembrie 2010 am angajat somer pentru care am putea beneficia de prevederile ord13. Din pacate nu am reusit sa depunem cerere la AJOFM pentru adeverinta necesara in 2010. Cei de la AJOFM spun ca ordonanta a fost valabila doar in 2010, dar textul acesteia spune ca angajatorii care incadreaza in 2010 someri ce indeplinesc conditiile impuse beneficiaza de acele scutiri, fara sa precizeze care este ultima luna in care societatea ar putea beneficia de ele.
Ce parere aveti?