Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... itp-ul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

itp-ul

Buna ziua.Am o mare nelamurire.La o masina inmatriculata in italia,dar rulata in prezent in romania,se poate face ITP-ul si la noi,eventual in ce conditii.(avand in vedere ca nu gasesc nimic pe net,poate stie cineva normele astea europene...)
Conform Ordinului ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2133/2005, RNTR 1, cap. III, art.13, inspectia tehnica periodica se executa numai la vehiculele rutiere la care se prezinta:
- certificatul de inmatriculare sau dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare, eliberata de organele de politie (completata in mod corespunzator cu datele necesare identificarii) sau, dupa caz, autorizatia provizorie de circulatie;
- cartea de identitate a vehiculului

In cazul dumneavoastra vehiculul nefiind inmatriculat in Romania nu are nici certificat de inmatriculare si nici carte de identitate nu poate efectua inspectia tehnica periodica in Romania ci doar in tara in care este inmatriculat.