Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata externa

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: trebuie sa fac o plata externa in valoare de 1.000 euro, dar nu doresc ca banca, sa faca schimbul valutar din contul de ron in contul de euro, ci doresc sa depun eu in contul de euro suma respectiva. Astfel doresc sa fac schimbul la o casa de schimb valutar si sa depun in contul de euro suma respectiva. Intrebarea mea este: chitanta de la schimbul valutar e valabila si care sunt inregistrarile care trebuie facute in contabilitate.

Va multumesc.
depinde de unde provine suma care doriti sa o schimbati in lei...daca provine din activitatea dvs. chitanta de schimb o inregistrati pur si simplu ca si operatiune de schimb valutar.
Puteti face schimbul valutar oriunde doriti.
- ridicati bani din casa pt a face schimbul
542 = 5311
- veniti cu valuta schimbata
5314 = 542
* in loc de 542 merge si 581, dar cel mai bine este 542.
- depuneti valuta in banca
581 = 5314
5124 = 581
Se poate face si un contract de creditare firma in euro si suma respectiva sa o depun in banca.
Va multumesc.
despi, utilizator