avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FACTURA EXTERNA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FACTURA EXTERNA

Va rog sa imi spuneti daca factura externa achitata cu numerar(Olanda) constituie document legal pentru inregistrarea platii in casa?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 16:41, 30 Octombrie 2011
Platile/incasarile inregistrate in registrul de casa se efectueaza numai in lei.
daca ati fi avut si o chitanta ati fi inreg 401=5314,
am cumparat si eu ceva din italia si am avut doar factura desi era achitata nu se specifica nici unde pe ea si am inreg 401=462 si am facut un ctr de creditare societate; unul dintre asociati a platit achizitia respectiva urmand in timp sa-si recupereze banii din soc. 462=5311; nu stiu cat de corect este dar asta-i solutia pe care am vazut-o eu atunci.
Ultima modificare: Duminică, 30 Octombrie 2011
cimpazu, utilizator
Corect ar fi asa:

Societatea cumpara valuta prin banca:
5124 = 581 cu suma in valuta
581 = 5121 cu suma in lei.
Concomitent se inregistreaza si diferenta de curs intre banca si BNR.

Se ridica suma in valuta de la banca:
5314 = 581
581 = 5124

Se da delegatului:
542 = 5314

Delegatul face plata in Olanda:
401 = 542

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura externa cu plata in numerar Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna ziua! As avea nevoie de un sfat de la dumneavoastra deoarece pana acum nu m-am confruntat cu aceasta situatie. In 25 aprilie patronula a plecat in ... (vezi toată discuția)
Inreg.reg casa zeitaveronik zeitaveronik cine ma poate ajuta si pe mine intr-o problema.... e vorba despre niste inregistrari in reg de casa. s-a scos din contul de la banca 114 euro,pe urma dif de ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila agentie de turism fara tva denisa2011 denisa2011 buna ziua, ma puteti ajuta cu o monagrafie contabila pentru o agentie de turism neplatitoare de tva? Eu ma gandeam sa fac asa: inregistrarea factura clienti ... (vezi toată discuția)