Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FACTURA EXTERNA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FACTURA EXTERNA

Va rog sa imi spuneti daca factura externa achitata cu numerar(Olanda) constituie document legal pentru inregistrarea platii in casa?
Platile/incasarile inregistrate in registrul de casa se efectueaza numai in lei.
daca ati fi avut si o chitanta ati fi inreg 401=5314,
am cumparat si eu ceva din italia si am avut doar factura desi era achitata nu se specifica nici unde pe ea si am inreg 401=462 si am facut un ctr de creditare societate; unul dintre asociati a platit achizitia respectiva urmand in timp sa-si recupereze banii din soc. 462=5311; nu stiu cat de corect este dar asta-i solutia pe care am vazut-o eu atunci.
cimpazu, utilizator
Corect ar fi asa:

Societatea cumpara valuta prin banca:
5124 = 581 cu suma in valuta
581 = 5121 cu suma in lei.
Concomitent se inregistreaza si diferenta de curs intre banca si BNR.

Se ridica suma in valuta de la banca:
5314 = 581
581 = 5124

Se da delegatului:
542 = 5314

Delegatul face plata in Olanda:
401 = 542