Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C.I.M.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C.I.M.

Incepand cu 01.01.2011 C.I.M. ar trebui sa fie intocmite in 2 ex. - urmand o logica simpla : ex. care ramanea la I.T.M. nu mai este necesar.
Dar cum in Romania de astazi logica nu prea mai are cautare.....
Stie cineva daca apare aceasta precizare in Ordonanta ?
Multumesc !
Nici nu este nevoie de o asemenea prevedere ... exista prevederi in Codul Civil - formalitatea multiplului exemplar - .
Aceasta formalitate este ceruta in cazul inscrisurilor sub semnatura privata care constata conventii sinalagmatice. Formalitatea multiplului exemplar presupune ca inscrisul sa fie redactat in atatea exemplare originale cate parti cu interese contrare sunt, iar pe fiecare exemplar sa se faca mentiune de numarul originalelor intocmite. Nerespectarea formalitatii multiplului exemplar atrage nevalabilitatea inscrisului ca mijloc de proba cu acest titlu, fara insa a fi afectata valabilitatea conventiei, care va putea fi dovedita prin alte mijloace de proba.