Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... procedura legala de instiintare ..indiferent de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

procedura legala de instiintare ..indiferent de conditiile contractuale

Care este procedura legala de instiintare a unei persoane fizice catre o SC ...privind rezilierea unui contract....si ce lege reglementeaza/specifica acest lucru...

de ex. prin fax..prin scrisoare recomandata.. prin email..prin curier.....samd
Acea instiintare se numeste NOTIFICARE DE REZILIERE, si va putea fi trimisa prin scrisoare cu confirmare de primire, sau prin fax de la care aveti OK.

Ca model orientativ
NOTIFICARE

Subsemnatul....................cu domiciliul în ........, str. .......... nr. ...., bl. ...., sc. ....., et. ...., ap. ....., sector ...., în calitate de ..............
Către:
Societatea Comercială ....................., cu sediul în ................., str. .......... nr. ...., bl. ...., sc. ....., et. ...., ap. ....., sector ...., înregistrată la Registrul Comerţului sub nr. ................., având cod fiscal ..........., tel./fax .............., reprezentată prin ..................... în calitate de administrator
Prin prezenta vă notificăm rezilierea contractului de .......................cu nr. ..... din data de ............. conform art. ..... din contractul menţionat mai sus.

Data semnatura

Baza legala se gaseste chiar in clauzele de reziliere ale contractului mentionat.