avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 280 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... procedura legala de instiintare ..indiferent de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

procedura legala de instiintare ..indiferent de conditiile contractuale

Care este procedura legala de instiintare a unei persoane fizice catre o SC ...privind rezilierea unui contract....si ce lege reglementeaza/specifica acest lucru...

de ex. prin fax..prin scrisoare recomandata.. prin email..prin curier.....samd
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 11:32, 13 Ianuarie 2011
Acea instiintare se numeste NOTIFICARE DE REZILIERE, si va putea fi trimisa prin scrisoare cu confirmare de primire, sau prin fax de la care aveti OK.

Ca model orientativ
NOTIFICARE

Subsemnatul....................cu domiciliul în ........, str. .......... nr. ...., bl. ...., sc. ....., et. ...., ap. ....., sector ...., în calitate de ..............
Către:
Societatea Comercială ....................., cu sediul în ................., str. .......... nr. ...., bl. ...., sc. ....., et. ...., ap. ....., sector ...., înregistrată la Registrul Comerţului sub nr. ................., având cod fiscal ..........., tel./fax .............., reprezentată prin ..................... în calitate de administrator
Prin prezenta vă notificăm rezilierea contractului de .......................cu nr. ..... din data de ............. conform art. ..... din contractul menţionat mai sus.

Data semnatura

Baza legala se gaseste chiar in clauzele de reziliere ale contractului mentionat.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - incetarea contractului de prestari servicii ildyqo ildyqo Buna ziua, Sunt PFA si am un contract pe baza careia prestez servicii pentru o firma. Asi vrea sa incetez prestarea de servicii catre aceea firma si nu stiu ... (vezi toată discuția)
Notificare clienti cod1 cod1 buna ziua ,v-as intreba exista,,model,,pt scrisoare ,notificare pt.clientii care,,au uitat''sa plateasca? va multumesc (vezi toată discuția)
Model cerere apel dupa ncpc ce v-a fi depusa inainte de primirea hotararii complete si motivate a instantei de fond catalina.p catalina.p Doresc un model de declarare apel pt o cauza civila dupa NCPC ( nu cred ca ar fi mare diferenta ), inainte ca sa primesc /sa mi se comunice la domiciliu ... (vezi toată discuția)