Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Drepturile unui viceprimar suspendat pentru o perioada ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Drepturile unui viceprimar suspendat pentru o perioada de timp, suspendare dovedita nelegala

buna seara,am nevoie de ajutor in urmatoarea problema:un viceprimar a fost inlocuit din functie in urma unei hotarari a consiliului.Dansul a contestat aceasta hotarare si a castigat in instanta.Dupa ce a castigat a fost repus in functie.Pe perioada suspendarii a primit indemnizatia de consilier.
Intrebarea mea este daca ,dupa ce a castigat in instanta si a fost repus in functie,in mod logic nu i se cuvenea si pe perioada suspendarii indemnizatia de viceprimar. Conform articolului 61 din lg215/2001,nu poate ocupa ambele functii,si deci poate pretinde veniturile aferente functiei de viceprimar din care sa deducem sumele ridicate ca si consilier??
Art. 61. - (1) Comunele şi oraşele au câte un primar şi un viceprimar, iar oraşele reşedinţă de judeţ, câte 2 viceprimari, aleşi în condiţiile legii. Viceprimarii nu pot fi în acelaşi timp şi consilieri.
byly74, utilizator
daca a solicitat instantei de contencios, si plata indemnizatiei de viceprimar, da, are dreptul si la aceasta. daca nu... nu :)