Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Viceprimar fara bacalaureat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Viceprimar fara bacalaureat

Buna seara, poate ocupa un consilier local functia de viceprimar daca are doar scoala profesionala? sau necesita si bacalaureatul, studii superioara etc.
Multumesc!
Da, poate ocupa functia respectiva.

Legea 115/2015
Art. 4
(1) Au dreptul de a fi alesi consilieri si primari cetatenii cu drept de vot care au implinit, pana in ziua alegerilor inclusiv, varsta de cel putin 23 de ani, daca nu le este interzisa asocierea in partide politice, potrivit art. 40 alin. (3) din Constitutia Romaniei, republicata.
(2) Pot candida numai persoanele care au domiciliul pe teritoriul unitatii administrativ-teritoriale in care urmeaza sa fie alese.
(3) La sectoarele municipiului Bucuresti pot candida si pot fi alese persoanele care au domiciliul in municipiul Bucuresti, indiferent de sector.

Legea 215/2001
art. 57
(1) Comunele, oraşele şi municipiile au câte un primar şi un viceprimar, iar municipiile reşedinţă de judeţ au un primar şi 2 viceprimari, aleşi în condiţiile legii.

(2) Viceprimarul este subordonat primarului şi înlocuitorul de drept al acestuia, care îi poate delega atribuţiile sale.

(3) Viceprimarul este ales cu votul majorităţii consilierilor locali în funcţie, din rândul membrilor acestuia.
Va multumesc frumos!
Exista vreo lege in care specifica exact ce studii trebuie sa aiba un Viceprimar sau minim 8 Clase
Nu exista un text de lege in aceasta privinta.
Am înțeles fără 10 clase nu poți candida ca, Vice Primar .