Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asigurare CAS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asigurare CAS

Dupa cate luni de contributie la CAS beneficiem de asigurare ?

Interventie moderator: Va rog nu mai scrieti numai cu litere ingrosate, sau reliefate in orice mod. Nu va creaza un avantaj in discutie, este deranjant si constituie si o incarcare a regulamentului. Muntumesc pentru intelegere!
ContSters20980, utilizator
Despre ce fel de asigurare? :-/

Pentru a beneficia de :
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
b) concedii medicale şi indemnizaţii pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă, exclusiv pentru situaţiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
d) concedii medicale şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav.

asigurata trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cred ca era vorba de concediu medical, pentru ca pentru cel de maternitate e necesar un stagiu de 6 luni. La concediul medical se ia in calcul chiar daca are 22 de zile stagiu, in ultimele 12 luni anterioare solicitarii.
orca a scris:
pentru ca pentru cel de maternitate e necesar un stagiu de 6 luni.

O luna!