Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de furt

Salut, acum 1 luna si un pic un coleg si-a pierdut un Ipod ( declarat furat decat la directoare nu la politie). Peste 2 saptamani eu am cumparat un Ipod de la cineva si s-a nimerit ca acel Ipod sa fie al colegului. Acum eu sunt in dilema. Directoarea ma ascultat, si vrea sa afle persoana de la care am cumparat eu de la cine a facut rost de acel ipod, persoana de la care am cumparat eu nu are nici o treaba cu liceul unde invat. Ce consecinte pot sa fie daca nu aflu de la cine l-a luat ( hotul ) si daca pot fi acuzat sau politia implicata. Ipodul este la proprietar si nu a vorbit cu politia...poate vorbii peste 2-3 zile sau cand ii pica lui pata sa incerce o ancheta?
Da, poate sa faca plangere la politie pentru furt si se va incepe o ancheta penala. E bine sa nu ia amploare cazul, sa discutati cu directoarea si sa rezolvati pe cale amiabila.
Lazy a scris:

Salut, acum 1 luna si un pic un coleg si-a pierdut un Ipod ( declarat furat decat la directoare nu la politie). Peste 2 saptamani eu am cumparat un Ipod de la cineva si s-a nimerit ca acel Ipod sa fie al colegului. Acum eu sunt in dilema. Directoarea ma ascultat, si vrea sa afle persoana de la care am cumparat eu de la cine a facut rost de acel ipod, persoana de la care am cumparat eu nu are nici o treaba cu liceul unde invat. Ce consecinte pot sa fie daca nu aflu de la cine l-a luat ( hotul ) si daca pot fi acuzat sau politia implicata. Ipodul este la proprietar si nu a vorbit cu politia...poate vorbii peste 2-3 zile sau cand ii pica lui pata sa incerce o ancheta?

daca cooperati cu organele de cercetare si le veti indica numele persoanei de la care ati cumparat ca s-o cheme la audieri, atunci aveti sanse sa scapati daca nu veti fi luat dvs in vizorul lor. oricum pare o povesete cusuta cu atza alba.:))
intrucat nu se cunoaste hotul acesta poaTE MERGE ORICAND LA POL DAR CUM POTI SA SPUI CA TI S-a furat un obiect care se afla in posesia TA? ORICUM DACA SE AJUNGE LA POLITIE SA NU INCERCI SA IL ACOPERI PE CEL DE LA CARE AI CUMPARAT OBIECTUL CA o nsa tragi ponoasele pt el si e pacat sa ai cazier de la varsta asta.
de unde stie ca ipod cumparat de tine este identic cu cel pierdut? are serie si corespunde cu cea din certificatul sau de garantie? cum l-a identificat ca fiind al lui?
deci daca el nu l-a dat ca fiind furat si acum este in posesia lui el poate sa sa duca de abia acum ( acum fiind poate pe ziua de luni ca astazi cand s-a petrecut totul nu a fost ) din senin la politie sa zica ca a gasit la mine ipod-ul dar ca l-a luat inapoi el, cu cooperare de la mine cand mi-a demonstrat ca este al lui (da avea pe cutia de la un ipod aceasi serie ca Ipod-ul din posesia mea ). Si tinand cont ca eu la randul meu l-am cumparat de la cineva.
Lazy, utilizator