Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Taxe, impozite, cotizatii pensionari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Taxe, impozite, cotizatii pensionari

Buna seara. Care sunt toate retinerile, fie ele taxe, impozite, cotizatia la CAS (mai nou) pentru veniturile brute din pensii? Bunicului meu i-a sosit o instiintare cu privire la pensia bruta, dar nu stiu cat va ramane pensia neta. Va multumesc
Cat este pensia bruta ?Ca sa va spun cat este pensia neta.
Multumesc ca v-ati oferit sa-mi faceti calculul efectiv, dar prefer sa inteleg care sunt elementele acestei ecuatii. Daca vreti, puteti sa-mi spuneti modul de calcul, daca nu, multumesc, astept un raspuns de la altcineva. Oricum, la urmatoarea pensie a bunicului, o sa vada clar cat primeste. :wave:
Va dau doua exemple:Pensie bruta=1520x5.5=84(CASS)Din 1520 se scade 84 lei si ramane 1436 lei,pentru 436 ce depaseste 1000 lei se aplica un impozit de 16%(436x16%=70 lei).Si acum din pensia bruta de 1520 se scade( 84+70)si ramane pensia neta de 1366 lei.Al doile caz pensie sub 1000 de lei sa zicem o pensie bruta de 780 leix5.5% =43 (CASS)dar se retin numai 40 lei ca sa ramana pensia neta de 740 lei.Amandoua exemple sunt in situatia sa nu aiba scutire de impozit sau CASS.Pentru pensiile sub 1000 lei nu se aplica impozit.O zi buna.
Cateva repere in sprijinul celor cerute mai sus:
1-Pentru pensiile pana la 740 nu se plateste nimic.
2- Pensiile pana la 783 brut,vor ranane 740 net.Restul de pana la 43 lei(inclusiv) reprezentand contributia de 5,5% CASS din pensia bruta.
3-Pentru pensiile cuprinse intre 784 si 1061 lei brut se retine doar 5,5%.Pentru aplicarea impozitului de 16% nu mai ramane nici o suma.
4-Pentru pensiile care depasesc 1061 lei brut se retine 5,5% din pensia bruta si impozitul de 16% din ceea ce ramane in urma scaderii CASS(5,5%) din ceea ce depaseste 1000 lei.Practic cei care au avut(si au) pensia de la 1061 lei brut in sus mai pierd 46 lei,fata de ceea ce primeau pana acum.
Da, va multumesc, sincer. Imi este mult mai utila o explicatie asa de clara cum ati prezentat-o dvs aici (ma ajuta sa inteleg efectiv), decat sa primesc raspunsuri de la altcineva.