avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara

Buna ziua! Unchiul meu a iesit la pensie din cadrul armatei, colonel in rezerva.As dori sa stiu daca pensia se impoziteaza.Pe decizia de pensie scrie cuantumul pensiei brute.Stiu ca pensiile civile se impoziteaza cu 16% pentru ceea ce depaseste 740 lei.As vrea sa stiu daca pensiile militare au acelasi regim.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: tuilleries , utilizator 14:11, 10 Iulie 2013
1. Toate pensiile au acelasi regim de impozitare si de retinere a contributiei pentru sanatate (CASS).

2. - Pentru suma care depaseste 740 lei se retine CASS = 5,5%.
- Din brutul pensiei se scade CASS si daca ramane un rest mai mare de 1000 lei atunci asupra sumei care depaseste 1000 lei se retine impozitul de 16%.

3. Din brutul pensiei se scade CASS si impozitul si ramane suma neta care o primeste pensionarul .
Ultima modificare: Miercuri, 10 Iulie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc tare mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza impozitul si asigurarile de sanatate Manuela Munteanu Manuela Munteanu Cum se calculeaza impozitul si asigurarile de sanatate la o pensie din sistemul public. Mai precis as vrea sa stiu daca se calculeaza asigurarile de sanatate, ... (vezi toată discuția)
Taxe, impozite, cotizatii pensionari ContSters156394 ContSters156394 Buna seara. Care sunt toate retinerile, fie ele taxe, impozite, cotizatia la CAS (mai nou) pentru veniturile brute din pensii? Bunicului meu i-a sosit o ... (vezi toată discuția)
Impozit pe pensie neri neri Buna seara, doresc sa stiu daca se impoziteaza o pensie de 420 de lei ? va multumesc, (vezi toată discuția)