Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara

Buna ziua! Unchiul meu a iesit la pensie din cadrul armatei, colonel in rezerva.As dori sa stiu daca pensia se impoziteaza.Pe decizia de pensie scrie cuantumul pensiei brute.Stiu ca pensiile civile se impoziteaza cu 16% pentru ceea ce depaseste 740 lei.As vrea sa stiu daca pensiile militare au acelasi regim.
Multumesc!
1. Toate pensiile au acelasi regim de impozitare si de retinere a contributiei pentru sanatate (CASS).

2. - Pentru suma care depaseste 740 lei se retine CASS = 5,5%.
- Din brutul pensiei se scade CASS si daca ramane un rest mai mare de 1000 lei atunci asupra sumei care depaseste 1000 lei se retine impozitul de 16%.

3. Din brutul pensiei se scade CASS si impozitul si ramane suma neta care o primeste pensionarul .
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc tare mult!