Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Demonstrarea provenientei banilor din sulta apartament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Demonstrarea provenientei banilor din sulta apartament

Sotul mea a decedat cu 4 luni in urma.
Noi ne-am(re)casatorit in 2000, fiecare avand in copil major(sotul un baiat casatorit) eu o fata necasatorita, eu un apart. cu 2 camere achitat integral in 1992.
In 2005, am facut schimb de locuinta-in care se precizeaza ca se da ap. cu 2 camere si o dif. de 16.000Euro.
Cu 3 saptamani inainte de acest schimb a fost vandut ap. mamei soacre si am adus-o la noi. Diferenta la ap. a fost din o parte din banii de la ea- pentru care urma sa o intretinem si inmormantam, insa pe noul contract apare numele meu si al sotului, si nu am facut nimic scris.
Eu o ingrijesc pe soacra mea din anul 2000- atunci avea 83 ani-(bani, munca...) iar dupa decesul sotului a ramas la mine(bineinteles) sa o ingrijesc si sa suport toate cheltuielile(pensia nu are cum sa ajunga), plus ca oricand s-ar putea sa fie necesar ingrijitor platit,spitale, inmormantare..
Baiatul sotului meu ar trebui sa nu aiba pretentii la nimic(moral, ca stie ce cheltuieli am facut cu el-dar fara acte)insa legal stiu care e problema.

Sotul meu voia sa intocmim testamente reciproce, dar nu a mai apucat nici macar sa afle ca nu au valoare legala

Intrebare: Cum putem rezolva eu si soacra mea aceasta problema(este normala psihic si vrea sa ma ajute), adica sa demonstram ca sulta la apart. de acum este din banii ei si ca aceasta constituie "pretul "intretinerii?.
Sper sa gasiti o solutia viabila si de necombatut!#-o
inti, utilizator
Nu puteti rezolva,deoarece copilul are dreptul la o rezerva succesorala din imobil (care nu-i poate fi atinsa)din partea tatalui sau.Aceasta cota se refera la o mica parte din toata masa succesorala,respectiv impartirea cu privire la jumatatea sotului(deoarece doar jumatate din imobil il ve-ti imparti cu fiul sotului,cealalta jumatate fiind de drept a dumneavoastra -fiind bun comun din casatorie)
Se face astfel:1/8 sotul supravietuitor si drept viager(cit traieste locuieste in casa-daca nu se recasatoreste)si
7/8 fiul sotului, doar din jumatatea tatalui sau.
Repet:dumneavoastra aveti:1/8 +1/2 din tot imobilul si drept viager
Fiul sotului decedat:7/8 din 1/2 al tatalui sau.
Cred ca la cota minora a fiului vitreg se poate rezolva cu o sulta destul de mica si ramaneti cu tot imobilul proprietatea dumneavoastra.Luati-va un avocat,va va ajuta sa faceti o tranzactie direct in instanta,o sa scutiti multi bani(taxe notariale,evaluatri etc).Succes!!!

avocat Strecheanu Alice a scris:

Nu puteti rezolva,deoarece copilul are dreptul la o rezerva succesorala din imobil (care nu-i poate fi atinsa)din partea tatalui sau.Aceasta cota se refera la o mica parte din toata masa succesorala,respectiv impartirea cu privire la jumatatea sotului(deoarece doar jumatate din imobil il ve-ti imparti cu fiul sotului,cealalta jumatate fiind de drept a dumneavoastra -fiind bun comun din casatorie)
Se face astfel:1/8 sotul supravietuitor si drept viager(cit traieste locuieste in casa-daca nu se recasatoreste)si
7/8 fiul sotului, doar din jumatatea tatalui sau.
Repet:dumneavoastra aveti:1/8 +1/2 din tot imobilul si drept viager
Fiul sotului decedat:7/8 din 1/2 al tatalui sau.
Cred ca la cota minora a fiului vitreg se poate rezolva cu o sulta destul de mica si ramaneti cu tot imobilul proprietatea dumneavoastra.Luati-va un avocat,va va ajuta sa faceti o tranzactie direct in instanta,o sa scutiti multi bani(taxe notariale,evaluatri etc).Succes!!!

Cota fiului este de 3/4 din 1/2, deci 3/8 din apartament.
Nu il puteti elimina pe fiul sotului de la dezbaterea succesiunii.
eu am vazut altceva:
68% din apartament este bunul indivizibil obtinut de supravetuitor inainte de casatorie;
32% din apartament a fost platit prin sulta pe numele amandorora.Deci:
16% sotul supravetuitor si 16% este masa succesorala din care ia 1/4 din 16%sotul supravetuitor si 3/4 din 16% fiul celui decedat. Corect? Matematic vorbind:
1. sotul supravetuitor= 88%
2. fiul celui decedat =12%
Problema este ca vrea sa arate ca de fapt acel 32% este al batranei care cedeaza drepturile acestea pentru ingrijire si inmormantare. Corect.
Intrebarea pentru specialisti- era cum poate face asta?- nu e vorba de indepartarea cuiva, e vorba de un act reparator, cred eu.
lipan, utilizator
Buna ziua!Daca am inteles bine, d-voastra si sotul d-voastra ati dobandit in timpul casatoriei un apartament.O parte din banii de apartament au fost de la soacra d-voastra, insa pe contractul de vanzare-cumparare, ca si cumparatori, apareti doar d-voastra si sotul.este clar ca proprietarii acelui imobil sunteti d-voastra si sotul.Astfel, acest imobil fiind proprietatea ambilor soti,dupa decesul sotului,d-voastra aveti 1/2 din acel imobil plus 1/4 in calitate de sot supravietuitor.Fiul sotului d-voastra va mosteni cota 3/4 din jumatatea tatalui. Parerea mea este ca ar trebui sa promovati o actiune de iesire din indiviziune,urmand sa solicitai instantei sa va atribuie apartamentul si sa va oblige la plata unei sulte corespunzatoare.Ideea este ca d-voastra ati achizitionat acest aprtament impreuna cu sotul si e clar ca,acum, dupa deseul sotului,nu mai conteaza de unde ati avut acei bani,daca v-a mai ajutat cineva...etc,adica sa faceti dovada ca d-voastra aveti o cota de contributie mai mare.Nu este vorba de un partaj de bunuri comune intre d-voastra si sot, ci despre dreptul copilului care vine la mostenirea tatalui.
Avocat Carla Abd Elaziz, Avocat
Am mai raspuns o data, mi-a plecat mesajul la plimbare, aparent!

Faceti un contract de intretinere si gata! Inteleg ca bunul e al dv. cu exceptia celor 16 000 de atunci. Faceti un contract pe un pret si gata. Pretul este in loc de capital.