Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... plagiat
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

plagiat

as vrea sa stiu ce urmari juridice are faptul ca plagiezi ceva,de exemplu un articol. este plagiatul o infractiune?
as dori cat mai multe informatii. va multumesc
Aici gaseste informatia: [ link extern ]
Acuma a schimbat de denumire, este vechia agentia romana pentru protejarea drepturi de autor, si se numeste Oficiul Roman pentru drepturile de autor, care depinde direct de Guvern si are rol de a controla si sanctiona toate faptele in indeplinire a legea.

Ca sa stis ca potrivit art 9 a legea nr. 8/1996 cu modificările şi completările ulterioare, nu pot beneficia de protecţia legală a dreptului de autor următoarele:
►ideile, teoriile, conceptele, descoperirile ştiinţifice, procedeele, metodele de funcţionare sau conceptele matematice ca atare şi invenţiile, conţinute într-o operă, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
►textele oficiale de natură politică, legislativă, administrativă, judiciară şi traducerile oficiale ale acestora;
►simbolurile oficiale ale statutului,ale autorităţilor publice şi ale organizaţiilor cum ar fi: stema, sigiliul, drapelul, emblema, blazonul, insigna, ecusonul şi medalia;
► mijloacele de plată;
► ştirile şi informaţiile de presă;
► simplele fapte şi date.
Alvaro Liniers, Avocat