Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dupa divort

ai mei s`au departit in februarie...s`au separat..tata a ramas in apartamentul comun si mama s`a mutat.decizie luata de comun acord pana dupa finalizarea partajului.in timpul casniciei mama a facut mai multe credite la banci,banii obtinuti investindu`i in casa.mutandu`se ea a ramas si cu ratele si ar vrea sa stie daca poate cumva sa imparte in 2 ratele de la banci astfel incat sa plateasca si tata ceva,pt ca el ramanand in casa beneficiaza de toata investitia.chiar daca nu sa facut partajul il poate obliga intr`un fel sa plateasca din rate?
doar prin partaj il poate obliga. ori cere o cota mai mare la partaj si ramane cu datoriile , ori impart 50-50 si bunul si datoriile.
poate solicita in cadrul actiunii de partaj un procent mai mare din casa.