Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire dauna cu asigurare de Spania
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire dauna cu asigurare de Spania

Buna ziua1

Am o intrebare. Am fost implicat intrun accident cu un auto care era asigurat la Axa in Spania, dauna este de aproximativ 3500 euro, am facut dosarul , a fost trimis la Avus Romania, pentru instrumentare.

In prima faza sa verificat asigurarea celui care a produ accidentul si aceasta era valabila, supa care Axa a revenit si a spus ca aceasta a fost anulat inainte de a avea loc accidentul asa ca dauna nu poate fi acoperita.

Acum Biroul Asigurătorilor de Autovehicule din România (B.A.A.R.), a solicitat Biroului similar din Spania verificarea situatiei. Dupa care urmeaza sa ma informeze cum voi fi despagubit.

Intrebarea este daca asigurarea nu era valabila cine ma despagubeste ? Trebuie sa ,ma indrept impotriva persoanei care a produs accidentul?

Auzisem totusi de o reglementare legislativa , care spunea ca in cazul producerii unui accident in care partea care este vinovata nu are asigurare valabila , pagubitul este despagubit din nus ce fond.

A avut cineva o situatie similara?

Astept sugestii.

Multumesc!
Bine ar fi fost daca aveati CASCO...o reparati iar asiguratorul facea regres catre cel vinovat
Rasunsul corect este Fondul de Protectie al Victimelor Strazii.
Pentru a solicita despagubirile in caz de vinovat fara RCA valabil, solicitati oricarui asigurator(de ex. cel la care aveti polita RCA proprie), formularul de avizare dauna la FPVS.
Pana primiti din Spania informatiile necesare mergeti la cel mai apropiat asigurator de dv si deschideti dosar de dauna, pt a va repara masina. Apoi este problema celor de la FPVS sa-si recupereze paguba.
am inteles o sa demarez aceasta procedura si o sa revin cu detalii.

Multumesc!