avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 26 dec 2010 si 02.01.2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

26 dec 2010 si 02.01.2011

Am lucrat pe data de 26.12.2010 si pe 02.01.2011,drept urmare am cerut liber platit pt aceste 2 zile lucrate.
Mi s-a dat raspuns cum ca pt acele doua zile nu se acorda liber platit pt ca au picat intr-o zi de week-end,respectiv duminica si duminica oricum este zi libera deci este o zi pierduta..dar eu am lucrat cate 8 ore....X-(:stunned:(nici nu sunt platite dublu)
Eu nu cred asa ceva!!!
Va rog ajutati-ma cu un raspuns!!!!
Ultima modificare: Duminică, 16 Ianuarie 2011
anca_baby21, utilizator
Cel mai recent răspuns: ctynn , utilizator 00:24, 17 Ianuarie 2011
Daca ai dovada ca ai lucrat cele doua zile si nu ti-au fost platite fa o reclamatie la ITM si se va schimba situatia imediat.
Potrivit art. 53 alin. (1) din Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, sunt zile de sarbatoare legala in care nu se lucreaza:

- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Paste;
- 1 Mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 Decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele doua sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
da am dovata ca am lucrat..sunt foile de pontaj+graficul de lucru
Anul trecut aceste zile au picat sambata si au fost platite dublu...
Am tot cautat in codul muncii vreau art,alin..ceva care sa imi zica clar ca am sau nu dreptate(sa se faca referire la aceste zile daca pica in week-end)..nu am gasit nimic
Eu nu vreau sa fiu platita pt ele ci vreau liber.....
imi pare rau dar trebuie sa spun/scriu : " prosteala pe fata "


pai tocmai ca au fost libere sunt ore suplimentare si oricum se platesc suplimentar
apare o intrebare totusi: ce fel de functie aveti? de conducere sau de executie?
de conducere

Alte discuții în legătură

Sarbatori legale - mai multe probleme smeagull smeagull Buna ziua, am nevoie de ajutorul dvs. in urmatoarele probleme: 1. In cazul in care angajatorul are nevoie ca o parte din angajati se lucreze in zilele de ... (vezi toată discuția)
Orele suplimentare catalin07 catalin07 Buna ziua. Am incheiat un contract de munca cu perioada nedeterminata cu o societate. In contract este specificat timp de lucru 8 ore/zi, 40 ore/saptamana. ... (vezi toată discuția)
Ore lucrate in week-end si sarbatori legale ulc ulc Va rog , daca se poate, sa ma lamureasca cineva cu privire la prevederile legii 283/14dec.2011 in ceea ce priveste orele lucrate in week-end sau sarbatorile ... (vezi toată discuția)