Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura cu bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura cu bon fiscal

Buna ziua!

S-a emis factura catre clienti, insa nu li s-a emis si chitanta , ci don fiscal.Este corect asa?
Pentru persoane fizice carora li s-a emis factura nu li se pot emite si chitante? Eu nu am auzit de asa lege, dar un cnoscut sustine ca exist alege pt asa ceva.
Multumesc anticipat!
claudiaP a scris:
.....S-a emis factura catre clienti, insa nu li s-a emis si chitanta , ci don fiscal.Este corect asa?
Pentru persoane fizice carora li s-a emis factura nu li se pot emite si chitante?...........

Daca factura a fost platita cu bon fiscal este foarte corect .
Daca factura nu a fost platita cu bon fiscal poate fi platita cu chitanta .
Ideea e ca acest bon apare in raportul z si nu e normal sa il inregistrez de 2 ori.Practic ma incarc cu venituri de 2 ori. Mie mi s-ar parea normal sa se emita chitanta, dar am auzit variante de genul ca nu s e emit chitante persoanelor fizice.
este corect. facturile emise persoanelor fizice pot fi achitate doar cu bon fiscal. doar cele emise persoanelor juridice pot fi achitate in baza chitantei.
Si atunci cum fac cu raportul z?Inregistrez factura pe venituri si apoi si raportul z?
claudiaP a scris:

Si atunci cum fac cu raportul z?Inregistrez factura pe venituri si apoi si raportul z?

nu.acel bon fiscal emis pt achitarea facturii este deja cuprins in raportul z. se trece [e factura nr.bonului in baza caruia a fost achitata factura si se inregistreaza doar raportul z pe venituri.