avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura cu bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura cu bon fiscal

Buna ziua!

S-a emis factura catre clienti, insa nu li s-a emis si chitanta , ci don fiscal.Este corect asa?
Pentru persoane fizice carora li s-a emis factura nu li se pot emite si chitante? Eu nu am auzit de asa lege, dar un cnoscut sustine ca exist alege pt asa ceva.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 08:43, 23 Ianuarie 2011
claudiaP a scris:
.....S-a emis factura catre clienti, insa nu li s-a emis si chitanta , ci don fiscal.Este corect asa?
Pentru persoane fizice carora li s-a emis factura nu li se pot emite si chitante?...........


Daca factura a fost platita cu bon fiscal este foarte corect .
Daca factura nu a fost platita cu bon fiscal poate fi platita cu chitanta .
Ideea e ca acest bon apare in raportul z si nu e normal sa il inregistrez de 2 ori.Practic ma incarc cu venituri de 2 ori. Mie mi s-ar parea normal sa se emita chitanta, dar am auzit variante de genul ca nu s e emit chitante persoanelor fizice.
este corect. facturile emise persoanelor fizice pot fi achitate doar cu bon fiscal. doar cele emise persoanelor juridice pot fi achitate in baza chitantei.
Si atunci cum fac cu raportul z?Inregistrez factura pe venituri si apoi si raportul z?
claudiaP a scris:

Si atunci cum fac cu raportul z?Inregistrez factura pe venituri si apoi si raportul z?

nu.acel bon fiscal emis pt achitarea facturii este deja cuprins in raportul z. se trece [e factura nr.bonului in baza caruia a fost achitata factura si se inregistreaza doar raportul z pe venituri.

Alte discuții în legătură

Cum se inregistreaza o factura achitata cu bon fiscal dana-dana dana-dana Cum sa inregistrez in contabilitate o factura achitata cu bon fiscal daca inregistrez raportul zilnic de activitate si monetarul. Ar trebui defalcat pe ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in jurnalul de vanzari mine58 mine58 firma comert cu amanuntul cu tva la incasare, .emite si facturi care sunt achitate pe loc cu bon de casa sau ulterior cu chitanta numerar sau prin banca ... (vezi toată discuția)
Chitanta persoana fizica ContSters189283 ContSters189283 Buna ziua, as dori sa stiu, daca o persoana juridica, ce detine casa de marcat electronica are voie sa emita chitanta pe persoana fizica atunci cand aceasta ... (vezi toată discuția)