Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare in jurnalul de vanzari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare in jurnalul de vanzari

firma comert cu amanuntul cu tva la incasare, .emite si facturi care sunt achitate pe loc cu bon de casa sau ulterior cu chitanta numerar sau prin banca .Aceste facturi sunt inregistrate in casa de marcat la cec -uri .
Intrebarea mea este cum inregistrez aceste facturi achitate cu bon de casa in jurnalul de vanzari , avand in vedere ca valoarea acestor facturi se regaseste in totalul vanzarilor din z-tul din casa de marcat.
Eu inregistrez in jurnal doar facturile achitate ulterior cu chitanta sau prin banca , ca sa nu se dubleze vanzarea .( si bineinteles z-turile zilnice .) Totalul din jurnal corespunde cu total vanzari in luna respectiva din raportul din casa de marcat.
Apoi in declaratia 394 adaug manual toate facturile achitate cu bon de casa .
Va rog sa imi spuneti daca e corect asa ,in eventualitatea cazului in care as avea un control incrucisat , mi se va cere jurnalul de vanzari sa vada daca factura respectiva este in jurnalul de vanzari .
Procedez corect ? Cum sa fac sa apara in jurnalul de vanzari dar sa nu se dubleze vanzarea?
Nu stiu daca am fost destul de explicita.
Va multumesc .
mine58 a scris:

firma comert cu amanuntul cu tva la incasare, .emite si facturi care sunt achitate pe loc cu bon de casa sau ulterior cu chitanta numerar sau prin banca .Aceste facturi sunt inregistrate in casa de marcat la cec -uri .
Intrebarea mea este cum inregistrez aceste facturi achitate cu bon de casa in jurnalul de vanzari , avand in vedere ca valoarea acestor facturi se regaseste in totalul vanzarilor din z-tul din casa de marcat.
Eu inregistrez in jurnal doar facturile achitate ulterior cu chitanta sau prin banca , ca sa nu se dubleze vanzarea .( si bineinteles z-turile zilnice .) Totalul din jurnal corespunde cu total vanzari in luna respectiva din raportul din casa de marcat.
Apoi in declaratia 394 adaug manual toate facturile achitate cu bon de casa .
Va rog sa imi spuneti daca e corect asa ,in eventualitatea cazului in care as avea un control incrucisat , mi se va cere jurnalul de vanzari sa vada daca factura respectiva este in jurnalul de vanzari .
Procedez corect ? Cum sa fac sa apara in jurnalul de vanzari dar sa nu se dubleze vanzarea?
Nu stiu daca am fost destul de explicita.
Va multumesc .

In mod normal toate facturile trebuie sa apara in D394, mai ales la cei cu RO. Ca sa nu dublati vanzarea, introduceti factura, iar 4111 il inchideti cu 5311; concomitent stornati din 5311 vanzarea cu bon (aceeasi suma). Astfel va aprarea un singur cont de venituri, un singur tva si o singura incasare.

Exemplu:

1.) Inregistre z-ul:

5311 = % 1240

2.) Inregistre factura achitata cu bon

4111 = % 124
707 100
4427 24
5311 = 4111 124

3.) Stornez cota parte din z:

5311 = % -124

ContSters307306, utilizator