avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care pensionari nu platesc CASS -ul ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care pensionari nu platesc CASS -ul ?

Va rog sa ma lamuriti daca se poate?
Tatal meu are 80 ani si are pensia de 1400 lei impreuna cu indemnizatia conforma legii 309/2002(LEGE nr.309 din 22 mai 2002 privind recunoaşterea şi acordarea unor drepturi persoanelor care au efectuat stagiul militar în cadrul Direcţiei Generale a Serviciului Muncii în perioada 1950-1961 ). Intrebarea mea este aceea daca nu cumva este scutit de noua plata a CASS? .

cateva puncte din lege...


. 5. - Persoanele prevăzute la art. 1 vor beneficia de prevederile prezentei legi cu începere de la data de întâi a lunii următoare depunerii cererii, precum şi de următoarele drepturi:

a) asistenţă medicală şi medicamente în mod gratuit, atât în tratamentul ambulatoriu, cât şi în timpul spitalizării;
b) scutirea de la plata taxei de abonament la radio şi televizor. De aceste drepturi beneficiază şi văduvele supravieţuitoare ale persoanelor care s-au aflat în situaţia prevăzută la art. 1, care nu s-au recăsătorit.

Alte discuții în legătură

Legea nr. 309/2002 are art. 5 litera b) cam neclar - cum se aplică ? zxc1 zxc1 Va rog să mă ajutați în clarificarea unui text de lege care, datorită așezării în pagină, poate fi interpretat. [b]*** Legea nr. 309/2002 privind ... (vezi toată discuția)
Legea 309/2002 - medicamentatie gratuita IONUT CRACIUN IONUT CRACIUN Buna ziua, Bunicul meu se incadreaza in prevederile legii 309/2002, efectuand stagiul militar in perioada 1950-1961. Articolul 5 al acestei legi prevede ... (vezi toată discuția)
Drepturile urmasilor beneficiari ai legii189/2000 cristina spulber cristina spulber Sotul meu a fost beneficiar al Legii189/2000. A decedat acum trei luni. As vrea sa stiu care sunt drepturile mele raportat la Legea 189/2000. (vezi toată discuția)