Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie

- prima nelamurire - daca agentul de circulatie te opreste si-ti comunica ca ai fost inregistrat de aparatul radar in oras cu 71 km/h, cat este amenda?
- a doua nelamurire - este suficient sa-ti comunice viteza, sau trebuie sa-ti arate filmul in care esti inregistrat cu aceasta viteza, sau macar in prezenta soferului sa solicite informatii cu cat a circulat autoturismul respectiv.
I- 4-5 puncte amenda si 3 puncte de penalizare ., adica intre 268-335 lei
II - este sfiecient sa-ti comunice viteza inregistrata. daca aveti nelamuri , puteti cere sa fiti lamurit, iar daca nu sunteti de acord puteti contesta procesul verbal
nu sunt obligati sa arate filmul sau plansa fotografica, aceasta se comunica doar instantei in cazul in care se va face contestatie.
Daca veti contesta in termen de 15 zile ,in instanta competenta teritorial locului constatarii contraventiei,procesul verbal,solicitati ca politia sa depuna dovada contraventiei care v-a fost retinuta.
Politia va fi obligata sa depuna fotografiile efectuate,intrucat acesteia ii revine sarcina probatiunii..
multumesc pentru lamuriri.