Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CLASIFICARE COR DIR. ADMINISTRATIV
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CLASIFICARE COR DIR. ADMINISTRATIV

Vreau sa stiu daca codul din COR pt director administrativ este 3433 ? Mentionez ca am studii superioare facultatea de management si masterat "Dimensiunea europeana a managementului organizatiei" am lucrat 16 ani functionar public-sef serviciu administrativ si vechime 22 ani ; care este salariul minim pentru postul de dir. ad-tiv. ? cu respect,

multumesc.

34 Alte ocupaţii asimilate tehnicienilor

Grupe de bază componente:
3431 Secretari administrativi şi asimilaţi
3432 Ocupaţii auxiliare în activitatea juridică, comercială şi administrativă
3433 Contabili
3434 Statisticieni în gestiunea economică, administrativă şi asimilaţi

Deci codul COR precizat de dumneavostra este gresit .

aceasta este incadrarea la grupa 2

IV.2. GRUPA MAJORÃ 2
Specialişti cu ocupaţii intelectuale şi ştiinţifice
Specialiştii cu ocupaţii intelectuale şi ştiinţifice îndeplinesc sarcini profesionale care necesită cunoştinţe de înalt nivel în ştiinţe fizice, biologice, sociale şi umane; întreprind analize şi cercetări, elaborează concepte, teorii şi metode; aplică în practică cunoştinţele dobândite sau avizează lucrări realizate în domeniul respectiv; predau în învăţământul de diverse grade, teoria şi practica uneia sau mai multor discipline; instruiesc şi educă persoane handicapate; oferă consultaţii în domeniul comercial, juridic şi social; creează şi interpretează opere de artă; susţin comunicări ştiinţifice şi întocmesc rapoarte.
Subgrupe majore componente :
21 Fizicieni, matematicieni şi ingineri
22 Specialişti în biologie, agronomie şi ştiinţele vieţii
23 Profesori în învăţământul superior secundar şi asimilaţi
24 Alţi specialişti cu ocupaţii intelectuale şi ştiinţifice
25 Alţi specialişti cu ocupaţii intelectuale şi ştiinţifice

iar aceasta este la grupa 1

IV.1. GRUPA MAJORÃ 1
Membri ai corpului legislativ ai executivului, înalţi conducători ai administraţiei publice, conducători şi funcţio-nari superiori din unităţile economico-sociale şi politice
Membrii corpului legislativ, ai executivului, înalţii conducători ai administraţiei publice, conducătorii şi funcţionarii superiori din unităţile economico-sociale şi politice adoptă, modifică şi abrogă legi constituţionale, organice şi legi ordinare; aprobă programul de guvernare; asigură realizarea politicii interne şi externe; exercită conducerea generală a administraţiei publice pe întreg teritoriul ţării; contribuie la apărarea drepturilor şi la promovarea intereselor profesionale economice şi sociale ale salariaţilor în raport cu statutele lor; reprezintă voinţa politică a cetăţenilor, cu respectarea ordinii de drept şi principiilor democraţiei.
Subgrupe majore componente :
11 Legislatori, membri ai executivului şi înalţi conducători ai administraţiei publice
12 Conducători de unităţi economico-sociale mari (corporaţii)
13 Conducători de unităţi economico-sociale mici (giranţi)

Deci grupa ar trebuii sa fie 1.2 sau 1.3 in functie de dimensiunile societatii comerciale unde sunteti angajat.

exemple :
121005 director adjunct societate comercială
121012 director general adjunct societate comercială
121013 director de program
121017 director comercial
121018 director vânzări
121019 director/director adjunct, inspector şef şi asimilaţi
121020 director economic
121021 director magazin
121023 director sucursală şi asimilaţi
121024 director tehnic

Dupa cum vedeti titulatura mentionata de dumneavostra nu exista desi este des folosita, de obicei este similata, in functie de domeniul activitatilor si atributiilor, cu:

- 121024 director tehnic
sau
- 121013 director de program, 121017 director comercial, 121020 director economic, 121021 director magazin

Sfatul meu este urmatorul:

1) invitati la discutie un specialist resurse umane
2) precizati ce fel de societate comerciala este (dimensiune, organizare, obiect de activitate)
3) precizati care va sunt atributiile ca sa puteti fi sfatut in cunostinta de cauza

Referitor la retributie aveti pe bestjobs un top salarii si mai puteti cauta si altele.

tineti cont de urmatoarele:
1. nr de salarii luate in calcul pentru intervalului de variatie si valoare medie a salariului
2. managementul soicietatilor comerciale este de obicei pe bugete deci pract salariul postului este deja stabilit , fix sau cu o marja foarte mica si postul este castigat de cel care solicita un enit aproape de valoarea fixata
3. salariile reale sunt in general mai mici decat cele declarate pe sit
4. fiecare angajator urmareste reducerea cheltuielilor de personal

aici chiar nu stiu ce sfat sa va dau

ORICUM PRIVITI SITUATIA CA FIIND UN INTREG: incadrare COR + oferta salariala (solicitare salariala)

P.S. este posibil ca incadrarea COR sa fie cea corecta si oferta salariala sa corespunda fie incadrarii fie titulaturii

MARE ATENTIE !!!

BAFTA !!!!!!

[ link extern ] /
cernencobogdan, utilizator