Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligatiile angajatorului in momentul intoarcerii din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligatiile angajatorului in momentul intoarcerii din concediul pentru cresterea copilului

ma puteti ajuta,va rog, cu un raspuns: care sunt obligatiile angajatorului fata de angajatul caruia i s-a terminat concediul pentru cresterea copiluli?
- sa il primeasca inapoi la munca pe baza cererii de revenire
- pe un loc de munca echivalent sau pe acelasi loc de munca
- in aceleasi conditii de salarizare
- sa nu il concedieze pentru necorespundere profesionala 6 luni dupa revenire
- instructaj de protectia muncii
multumesc frumos pentru raspuns,dar imi puteti spune si baza legala:"> ? va multumesc anticipat
Cu baza legala este mai greu, obligatiile sunt multe, si fiindca legislatia de protectie este vasta si prost organizata.
In mare: codul muncii, OUG 148/2005 si OUG 96/2003, si fostul contract coelctiv d emunca unic la nivel national.
Daca vreti temeiul legal pt. o anume obligatie, ziceti care si cautam exact.
m-ar interesa in principal temeiul legal al obligatiei de a-l primi inapoi la munca ( banuiesc ca este codul muncii art 60- interzicerea concedierii pe durata concediului de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani)dar nu gasesc niciunde obligatia concreta si de ademenea,temeiul legal al interdictiei de a-l concedia in 6 luni dupa revenire. multumesc pentru rabdare si promptitudine
Obligatia de a reprimi salariatul la munca
- vine din regelemntarea cazurilor de suspendare a contractului de munca. Concediul de crestere copil e un caz de suspendare "la initiativa salariatului", prin urmare revenirea se face la initiativa salariatului.
- LEGE Nr. 202 din 19 aprilie 2002 privind egalitatea de sanse intre femei si barbati
ART. 10
(6) La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Interdictia de concediere pentru necorespundere profesionala timp de 6 luni de la revenire:
CCMUN 2007 - 2010 (in prezent expirat!!!!!)
76.(3) Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau concediu legal platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii.
Atentie: salariatii puteau fi concediati pentru alte motive!