Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere colectiva

Persoana care a primit notificarea/ preavizul in septembrie 2010, intra in aceeasi zi in concediu medical pana acum cateva zile. A efectuat doar 5 zile din preaviz. Instiinteaza firma ca este insarcinata in 5 saptamani acum 2 zile. Concedierea in aceasta situatie mai poate avea loc? Multumesc anticipat!
Nu.
Se poate da un raspuns mai amplu? Multumesc!
Este interzisa concedierea femeii insarcinate (=care a notificat in scris angajatorul despre starea sa).
Nu stiu ce sa mai detaliez :(
Codul muncii, articolul 60 - (1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
b) pe durata concediului pentru carantina;
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere; d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;
g) pe durata indeplinirii serviciului militar;
h) pe durata exercitarii unei functii eligibile intr-un organism sindical, cu exceptia situatiei in care concedierea este dispusa pentru o abatere disciplinara grava sau pentru abateri disciplinare repetate, savarsite de catre acel salariat;
i) pe durata efectuarii concediului de odihna.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii. [Legea 85/2006 privind procedura insolventei]