avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere colectiva

Persoana care a primit notificarea/ preavizul in septembrie 2010, intra in aceeasi zi in concediu medical pana acum cateva zile. A efectuat doar 5 zile din preaviz. Instiinteaza firma ca este insarcinata in 5 saptamani acum 2 zile. Concedierea in aceasta situatie mai poate avea loc? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 10:45, 19 Ianuarie 2011
Nu.
Se poate da un raspuns mai amplu? Multumesc!
Este interzisa concedierea femeii insarcinate (=care a notificat in scris angajatorul despre starea sa).
Nu stiu ce sa mai detaliez :(
Codul muncii, articolul 60 - (1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
b) pe durata concediului pentru carantina;
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere; d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;
g) pe durata indeplinirii serviciului militar;
h) pe durata exercitarii unei functii eligibile intr-un organism sindical, cu exceptia situatiei in care concedierea este dispusa pentru o abatere disciplinara grava sau pentru abateri disciplinare repetate, savarsite de catre acel salariat;
i) pe durata efectuarii concediului de odihna.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii. [Legea 85/2006 privind procedura insolventei]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere gravida fronescu fronescu am si eu o nelamurire lucrez la un patron care dupa ce a aflat ca sunt insarcinata vrea sa ma concedieze lucrez de 4 luni si in a 2 luna am ramas insarcinata ... (vezi toată discuția)
Concediere la intoarcerea din concediu de crestere si ingrijire copil laura gaga laura gaga Buna seara, As vrea sa stiu daca la intoarcerea din concediu de crestere si ingrijire copil anunt ca sunt insarcinata, mai pot desfiinta postul pe care il ... (vezi toată discuția)
Preaviz in concediu de odihna Thora Thora va rog daca se poate sa ma ajutati cu o problema. Daca un angajat se afla in concediu de odihna, i se poate da preaviz pentru desfacerea contractului de ... (vezi toată discuția)