Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Sunt nascuta(F) in 1955 luna Dec.ziua28 cand pot iesi la pensie (anticipat sau partial anticipat) si cu ce penalizare?Mentionez ca am o vechime de 38 ani si 8 luni.
1. Fiind nascuta in decembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 ani si 3 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 3 luni.
2. Va puteti pensiona de limita de varsta in martie 2016.
3. Deoarece ati depasit stagiul complet de cotizare cu peste 8 ani puteti benficia de pensie anticipata (fara penalizare) la varsta de 55 ani si 3 luni adica in martie 2011.
o intrebare asemanatoare am si eu pt tatal meu...nascut in 13 aprilie 1951 cu 41 ani vechime din care 8 ani cu grupa de munca cam pe cand ar putea iesi la pensie anticipata fara penalizare?
Limita de varsta la 63 ani si 6 luni,reducerea varstei cu 1 an si 6 luni din 65.Anticipat la 60 de ani,daca indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani.
cei 8 ani de vechime cu grupa de munca nu se iau in considerare, adica nu ii aduc nici un avantaj?
Buna ziua,

Am si eu o intrebare: Tatal meu este nascut in 13.07.1955 si are 36 ani de vechime dintre care 23 ani de grupa a II a. Care ar fi varsta de pensionare anticipata? (Normal ar trebui sa iasa la limita la 60 ani).
Multumesc.