avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Sunt nascuta(F) in 1955 luna Dec.ziua28 cand pot iesi la pensie (anticipat sau partial anticipat) si cu ce penalizare?Mentionez ca am o vechime de 38 ani si 8 luni.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:53, 24 Ianuarie 2011
1. Fiind nascuta in decembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 ani si 3 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 3 luni.
2. Va puteti pensiona de limita de varsta in martie 2016.
3. Deoarece ati depasit stagiul complet de cotizare cu peste 8 ani puteti benficia de pensie anticipata (fara penalizare) la varsta de 55 ani si 3 luni adica in martie 2011.
o intrebare asemanatoare am si eu pt tatal meu...nascut in 13 aprilie 1951 cu 41 ani vechime din care 8 ani cu grupa de munca cam pe cand ar putea iesi la pensie anticipata fara penalizare?
Limita de varsta la 63 ani si 6 luni,reducerea varstei cu 1 an si 6 luni din 65.Anticipat la 60 de ani,daca indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani.
cei 8 ani de vechime cu grupa de munca nu se iau in considerare, adica nu ii aduc nici un avantaj?
Buna ziua,

Am si eu o intrebare: Tatal meu este nascut in 13.07.1955 si are 36 ani de vechime dintre care 23 ani de grupa a II a. Care ar fi varsta de pensionare anticipata? (Normal ar trebui sa iasa la limita la 60 ani).
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata Cristiav3819 Cristiav3819 Buna ziua, se poate pensiona anticipat, fara penalizare, o persoana nascuta in Feb 1955, care a cotizat 41 de ani, are grupa a 2a : 9ani + 3 luni, si un ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? cata_gei cata_gei BUNA ZIUA ! SUNT NASCUT PE 16.06.1957,AM 36 ANI SI 5 LUNI VECHIME IN CAMPUL MUNCII DIN CARE 12 ANI SI 9 LUNI GR 1 ; SI 8 ANI SI 6 LUNI GR 2. DORESC SA PRIMESC ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)