Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare tichete cadou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare tichete cadou

Puteti sa ma lamuriti daca prevederile OUg nr.37/2008 publicata in MO in 08.04.2008 privind interzicerea acordarii tichetelor cadou au legatura cu prevederile art. 55 alin 4 lit a din Lg 571/2003 privind Codul Fiscal. Mentionez ca institutia noastra nu a acordat cadouri de sarbatori niciodata sub forma de tichete cadou ci s-a incheiat un contract cu un supermarket de unde beneficiarii puteau merge si cumpara cadouri in valoare maxima de 150 lei.:D
La trezo s-a respins ordinul de plata spunandu-se este conf OUG 37/2008:(
Prevederile OUG 37/2008 se aplica numai institutiilor de stat.

Art. 1. — Prevederile prezentei ordonante de urgenta, cu exceptia prevederilor art. 15, se aplica autoritatilor si institutiilor publice a caror finantare se asigura astfel:
a) integral din bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, dupa caz;
b) din venituri proprii si subventii acordate de la bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, dupa caz;
c) integral din venituri proprii
.

Art 55 alin 4 se refera la sume care nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile, în întelesul impozitului pe venit.

Cred ca este vorba de o interpretare gresita a prevederilor ordonantei.

Suntem institutie de stat finantata de la bugetul local dar si din venituri proprii
Daca in afara de venituri bugetare mai aveti si venituri extrabugetare, atunci OUG.37/2008 nu vi se aplica.
Se pare ca beneficiaza de aceste suplimente salariale numai cei din institutiile care au avut prevazute in bugete sumele necesare achizitiei tichetelor.
a aparut in MO modificarea adusa OUG 37/2008? multumesc
Inca nu a aparut, probabil pentru legendara zi de luni dimineata :D