Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare tichete cadou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare tichete cadou

Puteti sa ma lamuriti daca prevederile OUg nr.37/2008 publicata in MO in 08.04.2008 privind interzicerea acordarii tichetelor cadou au legatura cu prevederile art. 55 alin 4 lit a din Lg 571/2003 privind Codul Fiscal. Mentionez ca institutia noastra nu a acordat cadouri de sarbatori niciodata sub forma de tichete cadou ci s-a incheiat un contract cu un supermarket de unde beneficiarii puteau merge si cumpara cadouri in valoare maxima de 150 lei.:D
La trezo s-a respins ordinul de plata spunandu-se este conf OUG 37/2008:(
Am si eu o nelamurire in legatura ce acordarea acestor tichete cadou. De la 1 aprilie m-am intors la serviciu dupa concediul de maternitate. Si mi s-a spus ca acum de Pasti nu beneficiez decat de 2 bonuri din totalul de 7. NU stiu exact de ce, dar mi s-a spus ca mi se dau direct proportional cu zilele lucrate si pana la acordarea acestora. Mie una nu mi se pare deloc corect..insa n ustiu daca este vreo baza legala pentru aceasta explicatie ce mi s-a dat. Ma poate ajuta cineva? multumesc anticipat.
Va rog mult sa ma instiintati si pe mine cand apare si prin ce act, modificarea la OUG 37/2008!.. Multumesc! (daca pana acum am avut probleme cu Legis, acum am probleme si cu MO pe care nu-l mai primesc.. de vreo luna)
A aparut: OUG nr. 43 (M.Of. 308/21.04.2008)
Imi poate oferi cineva aceasta OUG 43/2008? Raman profund recunonscator!
Buna ziua,

revin si eu asupra acestui subiect pt ca am primit 2 raspunsuri contradictorii de la firma care ne furnizeaza tichetele si de la firma noastra de consultanta:
- daca se dau tichete cadou in valoare de pana in 150 RON/ luna angajatilor care nu au copii minori ,se impoziteaza ca si cum li s-ar da bani? Adica si angajatul si firma platesc taxele si impozitele aferente?
- sau daca anagajatii fara copii minori primesc tichete cadou pana in 150 RON/ luna se impoziteaza doar cu 16% (firma plateste 16%, angajatul nu plateste nimic). Avantajul este ca daca i-am oferi angajatului bani in loc de tichete cadou ar trebui platite si restul de contribuitii : CAS, CASS, Somaj etc. Este corect?

Multumesc pentru clarificare.