Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... S-au modificat codul muncii si contractul colectiv de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

S-au modificat codul muncii si contractul colectiv de munca?

1. Care sunt articolele referitoare la concediere si care ar fi motivele in baza caruia un angajat ar putea fi dat afara?Anterior, printre motivele de concediere se numarau: infractiune/abatere comisa de angajat, incompatibilitate profesionala din competente insuficiente, incompatibilitate fizica/psihica.
2. Care este procedura de concediere: preaviz minim, continut decizie de concediere, salarii compensatorii?

Referitor la grila de angajare:
1. Un absolvent poate fi incadrat pe o pozitie de studii medii, deci cu un salariu minim mai mic?

Referitor la intimidarea angajatului de catre angajator:
-Unui angajat i s-a spus ca este concediat si i s-a impus sa-si dea demisia. Angajatorul miza pe faptul ca angajatul nu avea in ultimele 24 de luni un stagiu de cotizare de 12 luni.
Intrebari:
1. Care sunt avantajele concedierii vs demisie: preaviz mai mare, salarii compensatorii, obligatia angajatorului de a informa persoana concediata privitor la toate posturile interne vacante etc.?
2. Poate fi concediat fara un motiv din cele mentionate mai sus?
3. Ce procedura trebuie sa respecte angajatorul la concediere ca aceasta sa fie valida?

Multumesc frumos.
popei, utilizator
INCA NU.
Grila de salarizare se aplica POSTULUI nu diplomelor.
La partea cu intimidarea nu am inteles intrebarea. Modalitatile de concediere le-ati enumerat dvs mai sus.
Pot fi: 55b, 79(1), 79(7) asta in cazul in care semneaza o cerere de incetare, necorespundere profesionala, incapacitate sau 61a - disciplinar.
1. Codul muncii nu s-a modificat inca.
2. CCMUNN pe anii 2007-2010 ramane valabil pana la inregistrarea altui CCM dar nu mai tarziu de 29.12.2011 (v. art.4 din el).
3. Procedura de concediere este aceeasi ca si pana acum.
4. Un absolvent de studii superioare poate fi salarizat ca unul cu studii medii daca postul ocupat de el este prevazut cu studii medii.
5. Raspunsurile la celelalte intrebari deriva din cele de mai sus.