Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unde trebuie sa fac reclamatie daca mi s-a inchis o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unde trebuie sa fac reclamatie daca mi s-a inchis o boxa de un vecin

Boxa este trecuta in actul de proprietate. Vecinul refuza sa o elibereze.
Ce pasi trebuie sa urmez?
Multumesc!
Calea de urmat este o actiune in revendicare, adica actiunea proprietarului neposesor impotriva posesorului neproprietar. Instanta competenta este judecatoria iar actiunea trebuie timbrata la valoarea a ceea ce se revendica.
Eu recomand o actiune in evacuare.
Deci primaria nu poate face nimic in acest sens? Am nevoie de avocat?
Ce acte imi sunt necesare?
Actiunea de evacuare trebuie facuta tot in instanta?
Cheltuielile vor fi suportate de vecin?
Nu intervine nici primaria, nici politia.
Trebuie sa obtineti o hotarare judecatoreasca, dupa ce ramane definitiva si irevocabila, puteti apela la un executor judecatoresc care poate veni cu jandarmii/politia si il scoate pe vecin cu forta.

Cheltuielile de judecata le avansati dvs., dar le solicitati instantei, asa incat le vi le va achita paratul.

Aveti nevoie de actele imobilului unde e inclusa si boxa.
Succes!