avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unde trebuie sa fac reclamatie daca mi s-a inchis o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unde trebuie sa fac reclamatie daca mi s-a inchis o boxa de un vecin

Boxa este trecuta in actul de proprietate. Vecinul refuza sa o elibereze.
Ce pasi trebuie sa urmez?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 12:24, 20 Ianuarie 2011
Calea de urmat este o actiune in revendicare, adica actiunea proprietarului neposesor impotriva posesorului neproprietar. Instanta competenta este judecatoria iar actiunea trebuie timbrata la valoarea a ceea ce se revendica.
Eu recomand o actiune in evacuare.
Deci primaria nu poate face nimic in acest sens? Am nevoie de avocat?
Ce acte imi sunt necesare?
Actiunea de evacuare trebuie facuta tot in instanta?
Cheltuielile vor fi suportate de vecin?
Nu intervine nici primaria, nici politia.
Trebuie sa obtineti o hotarare judecatoreasca, dupa ce ramane definitiva si irevocabila, puteti apela la un executor judecatoresc care poate veni cu jandarmii/politia si il scoate pe vecin cu forta.

Cheltuielile de judecata le avansati dvs., dar le solicitati instantei, asa incat le vi le va achita paratul.

Aveti nevoie de actele imobilului unde e inclusa si boxa.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune in evacuare sau in revendicare? mariosms mariosms Buna ziua. Intrebarea mea este urmatoarea: Am dat avans la un imobil insa ulterior vanzatorul nu a mai dorit sa perfecteze actele. Am castigat in tribunal ... (vezi toată discuția)
Evacuare sabina2007 sabina2007 Buna ziua , am un aprtament unde locuiestede cativa ani fiica cu ginerele meu.Pe ginere vreau sa-l evacuez insa i-am facut buletinul pe adresa apartamentului ... (vezi toată discuția)
Care sunt procedurile de urmat, evacuare fosti proprietari crisans crisans Buna ziua! As avea si eu nevoie de niste sfaturi legat de pasii care trebuie sa ii urmez legat de urmatoarea problema. In luna septembrie 2009 am cumparat un ... (vezi toată discuția)