avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Posibilitatea de a obtine drepturile de pensie dupa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Posibilitatea de a obtine drepturile de pensie dupa depasirea termenului de 90 de zile de la data depunerii cererii de recalculare a pensiei

Se poate optine acordarea drepturilor de pensie incepand cu 01.11.2008 si pana la data de 16.03.2010 cand s-a depus la Casa de Pensii, cererea de recalculare a pensiei,conform art.3 din Decretul nr. 167/1958 privind termanul general de prescriptie de 3 ani ?:(
Mentionez ca la data de 16.03.2010 am depus cerere prin care am solicitat recalcularea drepturilor de pensie potrivit unei adeverinte de serviciu . M-i s-a emis o decizie de pensie noua cu data de 17.04.2010, prin care s-au acordat drepturi de pensie de serviciu, incepand cu data de 16.03.2010, stabilite in baza Legii nr.217/2008. Mentionez ca am lucrat in cadrul Curtii de Conturi, pe functie de controlor financiar.
Eu am beneficiat de drepturi de pensie anticipata din data de 02.10.2001, conform Legii nr.19/2000. Deoarece prin Conventia incheiata intre Curtea de Conturi a Romaniei si Casa de Pensii Bucuresti , pentru aplicarea unitara a prevederilor referitoare la pensiile de serviciu potrivit Legii nr.94/1992 modificata prin Legea nr.217/2008 s-au stabilit modalitatile de acordare de plata a pensiilor de serviciu. Astfel la art.20 alin.2 se arata ca in cazul persoanelor care anterior intrarii in vigoare a legii, indeplineau conditiile de acordare a pensiei de serviciu sau erau pensionati in sistemul public de pensii, drepturile se acorda si se platesc la/de data depunerii cererii, daca cererea a fost depusa cu depasirea termenului de 90 de zile.
Ce sa fac pentru am am obtine drepturille banesti de pensie pentru perioada anterioara depunerii cererii...respectiv perioada 01.11.2008 la data de 16.03.2010.....fiind in calcul o suma de aproximativ 30.000 Lei ce mi s-ar cuveni.
Tribunalul s-a pronuntat in defavoarea mea, respingandu-mi actiunea de asigurari sociala.
Rog frumos sa m-i se prezinte vreun caz similar ce a fost castigat la Curtea de Apel sau Tribunal:sorry:
Multumesc,
Mirel =D>

Alte discuții în legătură

Pensie de serviciu DRAGO7 DRAGO7 La data de 3-12-2001 m-am pensionat din functia de Controlor Financiar al Curtii de Conturi Hunedoara. Deoarece am fost plecat din tara,la data de ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie ancutzahofer ancutzahofer Buna ziua, O ruda a mea urmeaza sa faca o cerere pentru recalcularea pensiei limita varsta pentru ca nu s-au luat in calcul niste sporuri din adeverintele ... (vezi toată discuția)
Majorare punct pensie pentru grupa a ii-a de munca ContSters228052 ContSters228052 Sunt pensionat la limita de varsta, la data de 1.10.2004. In data de 6.11.2008, dupa aparitia OUG 100/2008 si Legea 218/2008, am depus la dosar adeverinta ... (vezi toată discuția)