avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Implicatii infiintare SRL in timpul somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Implicatii infiintare SRL in timpul somajului

La momentul acesta sunt somer si as dori sa-mi infiintez o societate cu raspundere limitata. Dupa infiintare trebuie sa declar la AJOFM statutul meu actual, si dupa cat timp se sisteaza somajul de la infiintarea societatii?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:45, 21 Ianuarie 2011
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 44. - Încetarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
a) la data încadrãrii în muncã, conform legii, pentru o perioadã mai mare de 12 luni;
b) la data când realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfãşura activitãţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacã realizeazã venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;

2. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

3. Daca veniturile dvs. lunare nu depasesc 500 lei veti putea cumula indemnizatia de somaj cu aceste venituri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de mandat monq monq daca sunt in somaj si inchei un contract de mandat cu o firma , MAI PRIMESC SOMAJ? (vezi toată discuția)
Venituri obtinute in timpul perioadei de somaj freeasabird freeasabird Daca, fiind in perioada in care beneficiez de indemnizatie de somaj, infiintez PFA mai pot beneficia de indemnizatie de somaj? Multumesc (vezi toată discuția)
Somaj ktygl19 ktygl19 Buna ziua. Am si eu o intrebare, la momentul actual sunt somer in plata, daca voi incheia un contract de colaborare cu o companie eu voi mai beneficia de ... (vezi toată discuția)