Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Implicatii infiintare SRL in timpul somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Implicatii infiintare SRL in timpul somajului

La momentul acesta sunt somer si as dori sa-mi infiintez o societate cu raspundere limitata. Dupa infiintare trebuie sa declar la AJOFM statutul meu actual, si dupa cat timp se sisteaza somajul de la infiintarea societatii?
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 44. - Încetarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
a) la data încadrãrii în muncã, conform legii, pentru o perioadã mai mare de 12 luni;
b) la data când realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfãşura activitãţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacã realizeazã venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;

2. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

3. Daca veniturile dvs. lunare nu depasesc 500 lei veti putea cumula indemnizatia de somaj cu aceste venituri.