Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Piedici pentru procedurile de insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Piedici pentru procedurile de insolventa

Societatea poate deschide procedura de insolventa si redresarea societatii pe baza de plan daca intr-un contract de credit incheiat cu o banca este specificat la unul din articole "Clientul se obliga sa nu determine prin conduita sa (printr-o actiune sau inactiune cu intentia sau din neglijenta) o actiune judiciara(proceduri ale insolventei,popriri,sechestru,executare silita,etc) impotriva sa say impotriva activelor sale sau care ar putea avea un Efect Negativ Semnificativ) " la un alt articol cu titlu de CAZURI DE NEEXECUTARE(CULPA CONTRACTUALA) "Sunt declansate orice proceduri voluntare sau judiciare sau orice actiuni de dizolvare,lichidare judiciara,reorganizare sau faliment cu privire la Client" ????
Da, poate sa se declare in stare de insolventa si sa propuna un plan de reorganizare. Trebuie insa avuta mare grija, pentru ca odata deschisa procedura, creanta bancii poate deveni lichida si exigibila.pentru intregul credit. Devenind banca creditor majoritar se poate opune planului de reorganizare si atunci respins planul de reorganizare, societatea intra in procedura de faliment.
Cel mai bine este, daca firma este mare sa contactati o casa mare de insolventa sau un avocat specialist deoarece sunt foarte multe conditii foarte importante care trebuiesc avute in vedere (daca se urmareste intradevar redresarea societatii.)
incercati un concordat preventiv