Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator pasibil de a i se imputa niste greseli
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator pasibil de a i se imputa niste greseli

insider, utilizator
La privat NU exista sporuri, doar salariu minim pe economie, deci trecem la stat

daca in contractul colectiv/individual de munca sau intr-un contract aditional se precizeaza ca trebuie acordat spor pentru intretinerea corespondentei in limbi straine, acesta TREBUIE acordat.

in "drept comercial roman" de "Stanciu D Carpenaru" se prevede ca administratorul raspunde pentru deciziile luate la conducerea societatii indiferent daca mai are mandat ori nu... este vorba de societatile comerciale (private), dar, sa nu uitam ca si statul este un tip de societate, ceea ce ma face sa cred ca si in legislatia specifica functionarii si conducerii institutiilor de stat este prevazut acest caracter

deci, acea persoana are sanse sa castige in Instanta NUMAI daca poate dovedi cele zise
d_ilie_cristian a scris:

La privat NU exista sporuri, doar salariu minim pe economie, deci trecem la stat

.....

De unde reiese asa ceva, ca in sectorul privat nu exista sporuri?
insider, utilizator
freeelis a scris:

De unde reiese asa ceva, ca in sectorul privat nu exista sporuri?

in sectorul privat exista doar prime, iar termenul de prima difera de cel de spor... sporul se acorda lunar, pe cand prima se acorda in functie de realizarile angajatilor

"Diferenta majora intre spor si bonus este evidenta: sporul se acorda indiferent de performanta, bonusul se acorda numai pe baza performantei. Acest lucru explica diferenta de mentalitate si perceptie a muncii: angajatii din mediul privat vor cauta sa-si creasca salariul prin cresterea performantei, iar cei de la stat incearca sa-si creasca salariul prin accesul la cat mai multe sporuri"

citat din: Anca Podoleanu, managing partner in cadrul companiei de consultanta in management Choice Management&Consulting si director executiv al HR Club, asociatia profesionistilor in resurse umane din Romania preluat de pe site-ul ZF [ link extern ] /

m-ai facut sa ma indoiesc de cunostiintele mele.... am cautat informatii despre acordarea sporurilor si ti-am citat.... NU exista sporuri la privat de cat in cazul celor negociate in contractul colectiv, situatii putine, deoarece angajatorii vor profit maxim si nu isi permit sa dea la angajati bani fara sa munceasca suplimentar
d_ilie_cristian a scris:

freeelis a scris:

De unde reiese asa ceva, ca in sectorul privat nu exista sporuri?

in sectorul privat exista doar prime, iar termenul de prima difera de cel de spor... sporul se acorda lunar, pe cand prima se acorda in functie de realizarile angajatilor

"Diferenta majora intre spor si bonus este evidenta: sporul se acorda indiferent de performanta, bonusul se acorda numai pe baza performantei. Acest lucru explica diferenta de mentalitate si perceptie a muncii: angajatii din mediul privat vor cauta sa-si creasca salariul prin cresterea performantei, iar cei de la stat incearca sa-si creasca salariul prin accesul la cat mai multe sporuri"

citat din: Anca Podoleanu, managing partner in cadrul companiei de consultanta in management Choice Management&Consulting si director executiv al HR Club, asociatia profesionistilor in resurse umane din Romania preluat de pe site-ul ZF [ link extern ] /

m-ai facut sa ma indoiesc de cunostiintele mele.... am cautat informatii despre acordarea sporurilor si ti-am citat.... NU exista sporuri la privat de cat in cazul celor negociate in contractul colectiv, situatii putine, deoarece angajatorii vor profit maxim si nu isi permit sa dea la angajati bani fara sa munceasca suplimentar

Exista sporuri la privat .. va contraziceti singur in afirmatii ... ori exista , ori nu exista ? ...