Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca in conditii speciale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca in conditii speciale

buna ziua

deoarece lucrez 8 ore la calculator in fiecare zi,am dreptul la vreun spor suplimentar?
anna_ema a scris:

buna ziua

deoarece lucrez 8 ore la calculator in fiecare zi,am dreptul la vreun spor suplimentar?

Se poate acorda un spor de lucru la calculator ... Actul normativ care are drept scop implementarea cerin?elor europene minime în materie de protec?ie a lucr?torilor împotriva riscurilor pentru s?n?tatea ?i securitatea lor, care rezult? sau pot rezulta din expunerea la riscurile generate de câmpuri electromagnetice conform standardelor europene este Directiva 2008/46/CE din 23 aprilie 2008 care modifica Directiva 2004/40/CE din 29 aprilie 2004.
anna_ema a scris:

buna ziua

deoarece lucrez 8 ore la calculator in fiecare zi,am dreptul la vreun spor suplimentar?

Sporul exista reglementat ,deci pt. lucrul la calculator se acorda acest tip de spor(daca lucrati in sist. bugerar acesta se acorda pt. lucrul la calculator cel putin 75% din programul normal de lucru zilnic si este in cuantum de 15%din sal.de incadrare),mai ramane ca acest spor sa fie prevazut si in Contractul Colectiv de Munca la Nivelul unitatii/ramurii de activitate in care activati.
Sporurile reglementate pentru sectorul bugetar nu sunt aplicabile si in sectorul privat ... asa cum ati specificat, acest tip de spor se poate acorda- in sectorul privat - nu numai daca exista prevazut in ccm aplicabil angajatorului ci si in R.I. ori in c.i.m.

Ca sa poata fi aplicat,un spor oricare ar fi acesta are nevoie de o reglementare,de un temei legal,la asta m-am referit.
Daca pt. sistemul bugetar exista HG uri care reglementeaza speta,pt. sist. privat exista Contractele Colective de Munca la nivelul unitatii/ramurii care vin cu reglementari specifice.In RI ,de regula astfel de reglementari sunt prezente doar in masura in care un contract colectiv /unitate/ramura nu exista.
Abia fiind reglementat,mai apoi putem discuta si despre incrierea sa ca si clauza intr-un cim.
ContSters136493, utilizator
ondino a scris:

Ca sa poata fi aplicat,un spor oricare ar fi acesta are nevoie de o reglementare,de un temei legal,la asta m-am referit.
Daca pt. sistemul bugetar exista HG uri care reglementeaza speta,pt. sist. privat exista Contractele Colective de Munca la nivelul unitatii/ramurii care vin cu reglementari specifice.In RI ,de regula astfel de reglementari sunt prezente doar in masura in care un contract colectiv /unitate/ramura nu exista.
Abia fiind reglementat,mai apoi putem discuta si despre incrierea sa ca si clauza intr-un cim.

Nu scrie nicaieri ca nu se pot prevede in R.I. acordarea de sporuri pentru salariati , chiar daca asa cum sustineti dvs abia este reglementat ... acordarea unui astfel de spor din cate stiu si am vazut in practica se face de ceva ani buni ...

Poate imi spuneti textul de lege care interzice acordarea unui spor abia reglementat sau includerea lui in c.i.m. ? ...