Forum Discuţii juridice Executare silită executor bancar
Discuție deschisă în Executare silită

executor bancar

as avea si eu nevoie de niste sfaturi va rog frumos. am fost sunat sa ma prezint la interviu de catre o banca romaneasca ptr postu de executor bancar. in afara de statulu executorului bancar din 8 noi.1999 si procedura executarii silite ce ar trebui sa ma stiu in mod categoric. si dca cumva mi-ati putea spune ce ar putea cuprinde acest interviu.
instanta competente sa investeasca o hotarare cu formula executorie este prima instanta in care s-a judecat litigiu?
in cazul neachitarii unui credit contracta de la banca, care ar fi procedura ptr inceperea executarii silite, fie el credit ptr nevoi personale sau credit ipotecar?
dascalescu_c, utilizator
Studiati OUG 99/2006 privind institutiile de credit si adecvarea capitalului, actualizata, legislatia privind titlurile de credit.
Daca ati studiat dispozitiile privind executorii bancari, atunci stiti deja ca in cadrul unei banci, executorul bancar incepe procedura de executare silita, indiferent de izvorul creantei (dintr-un contract de credit de nevoie personale, ipotecar sau dintr-o sentinta judecatoreasca) in baza dispozitiei sefului corpului executorilor bancari, avizate pentru legalitate de departamentul juridic al bancii.
Va recomand sa aveti in vedere faptul ca in prezent, Ministerul Justitiei a formulat un proiect de Cod de Procedura Civila pe care il puteti studia pe pagina ministerului, si ca in acest proiect, deocamdata aflat in stadiul de dezbatere publica, se desfiinteaza executorii bancari.
1. Nu v-au dat si bibliografia pentru postul respectiv? Legislatia e vasta in domeniu ...
2. Da, investirea se face la instanta de fond.
3. Somatia este primul act de executare, apoi in functie de contract poprirea, executarea mobiliara sau imobiliara (de asemnea, in functie de contract).
am fost sunat doar sa ma prezint la interviu...ce si cum....nu va pot da detalii mai multe din pacate
dascalescu_c a scris:

as avea si eu nevoie de niste sfaturi va rog frumos. am fost sunat sa ma prezint la interviu de catre o banca romaneasca ptr postu de executor bancar. in afara de statulu executorului bancar din 8 noi.1999 si procedura executarii silite ce ar trebui sa ma stiu in mod categoric. si dca cumva mi-ati putea spune ce ar putea cuprinde acest interviu.
instanta competente sa investeasca o hotarare cu formula executorie este prima instanta in care s-a judecat litigiu?
in cazul neachitarii unui credit contracta de la banca, care ar fi procedura ptr inceperea executarii silite, fie el credit ptr nevoi personale sau credit ipotecar?

Interviul nu inseamna si angajarea d-voastra. Prin interviu se face selectie. Postul se scoate la concurs si v-a trebui sa se publice tematica si bibliografia aferenta.
Cu siguranta ca pentru concurs, veti primi o bibliografie. Iar intrebarile pe care le pui dau dovada ca te cam grabesti. In primul rand trebuie sa te pragatesti, iar raspunsurile la intrebarile pe care le pui, le vei gasi singur.