Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda penala

intr un proces penal cu loviri si alte violente am primit 1000 lei amenda penala,am facut recurs si am primit 400 lei amenda penala,intrebarea mea ar fi in cat timp nu mai apare in cazier caci am fost condamnat.
Cod penal
Reabilitarea de drept
**Art. 134. - Reabilitarea are loc de drept in cazul condamnarii la amenda sau la pedeapsa inchisorii care nu depaseste un an, daca in decurs de 3 ani condamnatul nu a savarsit nici o alta infractiune.

De la data cand sentinta a ramas definitiva,in termen de trei ani nu trebuie sa mai savarsiti nici o infractiune,si intervine reabilitarea de drept.
andymaurul, utilizator
termenul de reabilitare de 3 ani se calculeaza nu de la data ramanerii definitive a hotararii ci de la data executarii pedepsei (achitarii amenzii penale).