Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Regulament cazare in camin
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Regulament cazare in camin

Stie cineva daca studentii care au primit cazare in camin sunt obligati sa-si ia toate lucrurile din camera, in perioada vacantelor, pentru ca administratorul sa profite de acest lucru si sa inchirieze camera? Are dreptul acesta sa mute lucrurile unui student din camera primita la inceputul anului (pe baza de contract), sa schimbe broasca si sa cazeze alte persoane? Chiar daca este vacanta, este vacanta studenteasca, studentul tot student al facultatii este! Consider ca este un abuz! Pe site-ul Ministerului Educatiei nu am gasit nimic.
trebuie sa va uitati atent in contractul pe care l-ati semnat cu administratia. daca este specificat ceva in legatura cu perioada de vara, reveniti.
dariad a scris:

Stie cineva daca studentii care au primit cazare in camin sunt obligati sa-si ia toate lucrurile din camera, in perioada vacantelor, pentru ca administratorul sa profite de acest lucru si sa inchirieze camera? Are dreptul acesta sa mute lucrurile unui student din camera primita la inceputul anului (pe baza de contract), sa schimbe broasca si sa cazeze alte persoane? Chiar daca este vacanta, este vacanta studenteasca, studentul tot student al facultatii este! Consider ca este un abuz! Pe site-ul Ministerului Educatiei nu am gasit nimic.

In lunile in care nu stati acolo platiti? In mod normal administratia caminului trebuie sa asigure un spatiu de depozitare a lucrurilor sudentilor care pleaca pe timpul verii dar nu e neaparat obligatoriu ca asta sa se intample in camera respectivului unde totul sa ramana neatins pe timpul verii.
Pe perioada de vara caminul nu il achitati deci e normal sa faca administratorul ce vrea.Daca intre timp se intelege cu altcineva trebuie normal sa va anunte ,pentru ca dvs.acum puteti sa-l dati in judecata pentru furt si sa spuneti ca aveati in camera si alte bunuri.Numai ca trebuia sa anuntati la plecarea in vacanta ca aveti bunuri in camera si sa incheiati un proces verbal in acest sens.Din pacate acest lucru nu este scris nici unde si va si spun de ce.Petru ca dvs. intr-un an sunteti cu o medie mai mare si benficiati de camin iar in anul urmator puteti sa aveti o medie mai mica si sa nu va mai incadrati.Listele se fac numai in septembrie ,la sfarsit,iar facultatea nu poate raspunde de lucrurile dvs.pe perioada de 3 luni de vcanta pentru ca nu este platita.E logic.
Nu e vorba de vacanta de vara, ci de vacantele dintre semestre. Iar contractul este pentru un an intreg de studiu. Mi se pare un abuz. E absurd ca in fiecare vacanta studentul sa se care cu toate bagajele, mai ales cand este la o distanta de 500 km de casa parinteasca. Tot un abuz este si faptul ca in cazul in care studentul doreste sa ramana in camin pe vacanta, i se cere taxa dubla!