Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reincadrare conform Normelor de aplicare a Legii nr. ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reincadrare conform Normelor de aplicare a Legii nr. 285/2010

speta: un contractual la primarie a implinit in luna decembrie 2010 20 de ani vechime in campul muncii, astfel incat , pentru plata salariului aferent lunii decembrie 2010 , a fost trecut l alta trans de vechime, la ultima;
cum ii facem reincadrarea incepand cu 01.01.2011? si cum ii calculam salariul de baza? pentru ca in octombrie 2010 era pe alta transa de vechime. ?#-o
Pai 1+15% inseamna intregul initial plus majorarea de 15%, adica exact salariul din octombrie cu 15% in plus. La ce depaseste 0.50 de bani, se rotunjeste la leu in favoarea salariatului (de ex. 1295.60 RON=1296 RON).
Am facut un tabel, in care am introdus urmatoarele coloane:
- nume si prenume
- salariu de baza octombrie 2010 (S1)
- sporuri ramase in afara salariului de baza octombrie 2010 (Ss1)
- medie drepturi acordate conform OG 92/2003
- salariu de baza majorat cu 15% (S2)
- sporuri ramase in afara salariului de baza majorate cu 15% (Ss2)
- clase de salarizare suplimentare acordate politistilor comunitari (spor de 7.5% aplicat la S2) sa zicem S3
- noul salariu de baza la 01.01.2011 (S2+media drepturilor conform OG 92/2003+S3) S4
- salariu brut la 01.01.2011: S4+Ss2
Sper sa va foloseasca!
=D> sper ca si "specialistii" primariei de care apartin eu, sa fi inteles la fel de bine metoda de calcul si sa nu piarda din sporuri sau alte drepturi, cum le este obiceiul....

spuneti-mi, va rog, cum se procedeaza in urmatorul caz:
- in noiembrie s-a tinut ex. de promovare in grad, "capetele luminate" au uitat sa se ocupe la timp de documente si nu s-au incadrat sa faca noile dispozitii cu 01 decembrie, ci abia cu 15 decembrie;
- in fisa de salariu pe decembrie figuram cu noul grad profesional, dar tarifarul este pentru gradul avut anterior (pe motiv ca jumatate din luna suntem cu vechiul grad si jumatate cu noul grad), iar diferenta de salariu pt.1/2 luna (aprox.65 lei) s-a acordat intr-o rubrica separata din fisa de salariu;
- cum se va proceda pt. stabilirea salariului in ianuarie 2011, daca in decembrie nu a fost salariul complet pentru noul grad profesional?

Referitor la clasele acordate in plus pentru politia comunitara, se pare ca "ai nostrii" incearca sa nu le acorde motivand ca nu mai este comunitara, ci locala #-o.
Bineinteles ca am amintit de faptul ca la aparitia legii 284/2010 nu se infiintase pol.locala, dar a spus ca va trebui sa "apara ceva" unde sa fie precizata modificarea (in loc de pol.comunitara sa fie scris pol. locala) X-(
mihami, utilizator
ok, kyandra.
dar dupa exemplu din norme:ar trebui sa rotunjim si la 0.25 lei adica la fractie mai mica de 0.5
Dap, acum vazui si eu ca astia rotunjesc din leu in leu si nu doar fractiunea mai mare de 0.50 RON...sa mai zica cineva ca Guvernul nu e darnic cu bugetarii:))=D>